Interpretacja Urzędu Skarbowego w Namysłowie
PP/443-33/04
z 27 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-33/04
Data
2004.12.27



Autor
Urząd Skarbowy w Namysłowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
komputery
likwidacja
podatek od towarów i usług
spis z natury


Pytanie podatnika
1. Czy podatnikowi podatku od towarów i usług, oplacającemu jednocześnie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu komputera mającego być środkiem trwałym wykorzystywanym do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług?2. Czy w momencie zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej i przeznaczenia komputera na własne potrzeby powstanie z tego tytułu obowiązek podatkowy wynikający z art. 14 ustawy, a podstawa opodatkowania będzie wynikać z art. 14 ust. 8 ustawy ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie, działając na podstawie art.14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz.U.Nr 157, poz.926 ze zm./udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie z dnia 19.11.2004r. (doręczonym tut.organowi w dniu 25.11.2004r.).

Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. Nr 54, poz.535/ w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15 (podatnikowi podatku od towarów i usług) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124ustawy. Natomiast art.88 ust.1 pkt 2 ustawy stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.Z kolei art. 88 ust. 3 pkt 1 stanowi, iż przepis ust. 1 pkt 2 tego artykułu nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o którym mowa w art. 87 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług - tj. towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz z nabyciem gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Z analizy stanu faktycznego zawartego w piśmie z dnia 19.12.2004r.oraz dokumentów znajdujących się w tut.organie wynika, iż jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, opłacającym zryczałtowany podatek dochodowy i wykonującym wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Dla celów prowadzonej działalności gospodarczej dokonał Pan zakupu komputera, który stanowić będzie w firmie środek trwały.Wobec powyższego z tytułu zakupu komputera przysługiwać Panu będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tego środka trwałego wg ogólnych zasad.

Zgodnie z art. 14 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w przypadku zaprzestania przez osobę fizyczną, będącą podatnikiem podatku od towarów i usług, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, jest ona zobowiązana do opodatkowania podatkiem od towarów i usług towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów (przy czym przez "towar" ustawa rozumie rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w kwalifikacjach wydanych na podstawie przypisów o statystyce publicznej, a także grunty).W świetle tego przepisu nie ma zatem żadnej podstawy do wyłączenia od obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług środków trwałych pozostających w firmie na dzień likwidacji działalności przez osobę fizyczną, jeśli tylko ich nabycie wiązało się z odliczeniem podatku naliczonego. Według art.14 ust. 8 o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10 –tj. wartość towarów ustalona wg ceny nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje wg kosztu wytworzenia określonego w momencie dostawy towarów.W przypadku więc gdy na dzień likwidacji przez Pana działalności gospodarczej w spisie z natury ujęty zostanie komputer, który zamierza Pan zaliczyć, do środków trwałych, podlegać on będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a podstawą jego naliczenia będzie jego cena nabycia.

Wobec powyższego tut. organ podatkowy zaznacza, iż nie podziela stanowiska zawartego w piśmie ,iż w przypadku likwidacji przez Pana działalności w stosunku do nabytego komputera, który będzie składnikiem remanentu, podstawą jego opodatkowania będzie jego wartość rynkowa na dzień likwidacji. Natomiast co do możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu komputera dla celów prowadzonej działalności gospodarczej tut. organ podziela Pana pogląd, iż z tytułu tego zakupu możliwe jest odliczenie podatku naliczonego.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie informuje, że niniejszej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielono wg stanu prawnego obowiązującego na dzień sporządzenia , a w przypadku jego zmiany nie będzie ona obowiązywać.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj