Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/423-291/04
z 21 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/423-291/04
Data
2004.12.21



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
zapomoga
zdarzenie losowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy pomoc udzieloną w trudnej sytuacji bytowej pracownika można potraktować jako zwolnioną z podatku dochodowego od osób fizycznych?


Pytająca przedstawiła następujący stan faktyczny ;

Zgodnie z regulaminem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych można udzielić finansowego wsparcia w formie zapomogi bezzwrotnej, w przypadku trudnej sytuacji mieszkaniowej. W ramach tego tytułu pojawiły się wnioski pracowników o pomoc finansową odwołujące się do sytuacji :

    - zagrożenia eksmisją na mocy istniejącego wyroku sądowego w przypadku nieuregulowanej sytuacji prawnej lokatorów, względem zajmowanego lokalu lub w przypadku braku środków na regulowanie czynszu,
    - trudności w opłacaniu czynszu związane z ciężką sytuacją materialną,
    - utraty miejsca zamieszkania w związku z wypowiedzeniem umowy o najem z przyczyn niezależnych od pracownika.

Zdaniem Pytającej wyżej wymienione wydarzenia można uznać za losowe i pomoc udzieloną w tak trudnej sytuacji bytowej pracownika, potraktować jako zwolnioną z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W oparciu o powyższy stan faktyczny Jednostka zwróciła się o potwierdzenie swojego stanowiska.

Regulacja art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł, z zastrzeżeniem pkt 40 i 79.

W przytoczonym wyżej przepisie, ustawodawca wymienił przypadki, których wystąpienie umożliwia zwolnienie zapomogi od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Inne przypadki, niż wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie ma wpływu na nabycie prawa do zwolnienia. Jeżeli przy przyznaniu świadczenia, brane są pod uwagę również dodatkowe ( oprócz wymienionych w przepisie ) okoliczności, niewymienione w przytoczonej regulacji, np. trudna sytuacja materialna podatnika, nie wyłącza to prawa do skorzystania ze zwolnienia. Jeżeli choćby jedną z przesłanek wypłacenia zapomogi było zdarzenie wymienione w przepisie, to stanowi to wystarczającą podstawę do zastosowania zwolnienia z podatku.

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia “ zdarzenie losowe “. Należy je rozumieć zgodnie ze znaczeniem, jakie ma ono w języku potocznym. Według Słownika Języka Polskiego ( Warszawa 1995r., t. II str.50 ) “ zdarzenie losowe “ można określić jako zdarzenie zależne od losu - kolei, wydarzeń życia.

Zdarzenia losowe mogą być spowodowane nie tylko działaniem sił przyrody, ale również działaniami ludzi, pod warunkiem jednak, że zachowane są przesłanki “ losowości “, tzn. musi to być zdarzenie nieprzewidywalne, niezależnie od woli człowieka i nie do uniknięcia mimo zachowania należytej staranności.

Zatem w przypadku udzielenia pomocy finansowej, istotnym będzie ustalenie czy powód udzielenia tej pomocy jest wynikiem indywidualnego zdarzenia losowego, klęski żywiołowej czy długotrwałej choroby lub śmierci.

Natomiast inne sytuacje, nie objęte ustawą nie mają wpływu na nabycie prawa do zwolnienia.

Cechą charakterystyczną zapomogi jest fakt, iż jest to świadczenie jednorazowe, mające na celu wsparcie finansowe osoby, która z różnych przyczyn znalazła się w trudnej sytuacji życiowej. Podstawą do zastosowania zwolnienia od podatku jest wypłacenie zapomogi na skutek wystąpienia zdarzenia wymienionego w przepisie. Ustawodawca nie wskazuje osoby, której zapomoga powinna być wypłacona. Tak więc ze zwolnienia korzystać może każda zapomoga, która spełniać będzie kryteria przedmiotowo - kwotowe, niezależnie od statusu osoby, która ją otrzymuje.

Zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 26 obejmuje świadczenie wypłacone w skutek zaistnienia wymienionych w tym przepisie zdarzeń, przy czym prawa do zwolnienia nie wolno interpretować rozszerzająco.

W związku z powyższym, uwzględniając okoliczności przedstawione w piśmie oraz przytoczone przepisy prawa, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, uprzejmie informuje, iż wolne od podatku dochodowego są zapomogi wypłacone tylko w przypadkach wymienionych w art. 21 ust. pkt 26 ustawy o podatku dochodowego, w pozostałych przypadkach będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj