Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/685/349/04
z 30 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/685/349/04
Data
2004.09.30



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
części
sprzęt medyczny
stawka odsetek


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika dotyczą zastosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług dla wyrobów:
1) części do aparatów do mierzenia ciśnienia (zespoły pomp, gruszki, dętki, oliwki). Zdaniem Spółki wymienione wyroby, należy zaklasyfikować do grupowania PKWiU - 33.10.15-33.00 - „Przyrządy i aparatura do pomiaru ciśnienia krwi”.
2) części zapasowe i wymienne do aparatów medycznych (np. lampy Sollux) takie jak: okulary ochronne, zestawy filtrów barwnych. Według Podatnika wymienione wyroby, należy zaklasyfikować do grupowania PKWiU – 33.10.12-50.00 – „Aparaty lekarskie, chirurgiczne, stomatologiczne lub weterynaryjne, wytwarzające promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone”. Podatnik wskazuje, że części takie jak: okulary ochronne, zestawy filtrów barwnych, mogą być stosowane tylko do lampy Sollux i są charakterystyczne tylko dla tego aparatu medycznego.
3) oprzyrządowanie do wszystkich aparatów medycznych, takie jak: żarówki, baterie, zasilacze.
Podatnik podaje, że ze względu na bardzo szeroką gamę oferowanych przez Spółkę aparatów medycznych niemożliwe jest zastosowanie klasyfikacji PKWiU odpowiedniej dla wszystkich części zapasowych do aparatów medycznych. Jednak, w przypadku oferowania żarówek, które mogą być używane do różnego typów aparatów medycznych nie tylko do jednego typu aparatu Spółka stosuje klasyfikację PKWiU 31.50.12 - „Lampy halogenowe z żarnikiem wolframowym (poza lampami ultrafioletowymi lub lampowymi promiennikami podczerwieni)”. Ponadto Strona wskazuje, iż w taki sam sposób stosowana jest klasyfikacja dotycząca baterii używanych do różnego typu aparatów medycznych:
PKWiU 31.40.11 - „Ogniwa i baterie galwaniczne, o objętości nie przekraczającej 300 cm#179;”,
PKWiU 31.40.12 - „Ogniwa i baterie galwaniczne, o objętości zewnętrznej powyżej 300 cm#179;”,
PKWiU 31.40.13 - „Części ogniw i baterii galwanicznych”
i zasilaczy stosowanych do więcej niż jednego typu aparatu medycznego:
PKWiU 31.40.21 - „Akumulatory ołowiowe (kwasowe) stosowane do uruchamiania silników tokowych”,
PKWiU 31.40.22 - „Akumulatory ołowiowe (kwasowe) oprócz stosowanych do uruchamiania silników tokowych”,
PKWiU 31.40.23 - „Akumulatory niklowo-kadmowe i niklowo-żelazowe oraz inne akumulatory elektryczne”,
PKWiU 31.40.24 - „Części do akumulatorów elektrycznych (w tym separatory)”.
4) baterie do aparatów słuchowych
Zdaniem Spółki wymienione wyroby należy zakwalifikować do do grupowania PKWiU 33.10.18.39.00 - „Części i akcesoria aparatów słuchowych”.
5) akumulatory do laryngofonów
Zdaniem Strony laryngofony zostały sklasyfikowane do grupy PKWiU 30.10.17-90.90 – „Protezy innych części ciała, pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane”


Udzielając odpowiedzi na zapytanie podatnika podkreślić należy, że do wydawania opinii klasyfikacyjnych oraz udzieleniu pomocy w zakwalifikowaniu wyrobów do poszczególnych grupowań PKWiU upoważnione są wyłącznie odpowiednie organy statystyczne. Zatem, organ podatkowy udzielając odpowiedzi na zapytania przyjął za prawidłowe wskazane przez Podatnika klasyfikacje statystyczne wyrobów. Przy czym, jeżeli Podatnik ma jakiekolwiek wątpliwości w zakresie klasyfikacji towarów, winien wystąpić do Urzędu Statystycznego - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, z wnioskiem o ustalenie odpowiedniej klasyfikacji.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast, zgodnie z art. 41 ust. 2 powołanej ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.
W załączniku tym wymienione zostały:

    - pod poz. 99 - PKWiU - 33.10.15-33.00 - „Przyrządy i aparatura do pomiaru ciśnienia krwi”;
    - pod poz. 102 - PKWiU 33.10.18.39.00 - „Części i akcesoria aparatów słuchowych”;
    - pod poz. 101 - PKWiU 30.10.17-90.90 – „Protezy innych części ciała, pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane”.

Wobec powyższego należy wskazać, iż ww. towary wymienione przez Podatnika, a mieszczące się w grupowaniach PKWiU wskazanych powyżej, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7%.
Natomiast, towary i usługi nie wymienione w załącznikach do ustawy o podatku od towarów i usług oraz w przepisach wykonawczych, stanowiących wykazy towarów i usług zwolnionych oraz opodatkowanych stawkami 7%, 3% i 0% podlegają opodatkowaniu według stawki 22%.
Zatem, stawka podstawowa obowiązuje dla wszystkich czynności opodatkowanych podatkiem za wyjątkiem tych, które zostały poddane opodatkowaniu stawkami obniżonymi. Z uwagi na fakt, iż towarów wymienionych w pkt 2 i 3 niniejszego pisma, sklasyfikowanych pod wskazanymi symbolami PKWiU ustawodawca nie wymienił ani w załącznikach do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ani w przepisach wykonawczych, podlegających wyłączeniu z opodatkowania według stawek niższych, wobec powyższego dostawa tych towarów podlega opodatkowaniu wg stawki 22%.
Ponadto, tutejszy organ podatkowy wskazuje, że sprzedaż akcesoriów (np. żarówki, baterie, zasilacze), mających zastosowanie wyłącznie lub głównie z określonego rodzaju maszyną, urządzeniem, przyrządem lub aparatem stosuje się stawkę podatku od towarów i usług właściwą dla wyrobu głównego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj