Interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach
US.IV-443/98/2004/VAT
z 15 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.IV-443/98/2004/VAT
Data
2004.12.15



Autor
Urząd Skarbowy w Puławach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
homologacja
paliwo
samochód ciężarowy
samochód specjalistyczny
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z prośbą o pisemne udzielenie informacji, czy w świetle przepisu art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT przy zakupie paliwa do następujących samochodów ciężarowych: 1. Samochód specjalistyczny STAR, rok produkcji 1979, zakupiony dn.27.03.1997r., 2. Samochód ciężarowy MERCEDES BENZ, rok produkcji 1979, zakupiony dn. 08.03.1994r., 3. Samochód ciężarowy IVECO, rok produkcji 1986, zakupiony dn.29.03.2001r.,w przypadku gdy podatnik nie posiada świadectw homologacji na ww. pojazdy.Z przedstawionego w ww. piśmie stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik, wykonując holowanie, zabezpieczanie, parkowanie i naprawę samochodów, wykorzystuje trzy używane samochody ciężarowe wpisane do ewidencji środków trwałych - które to pojazdy nie posiadają świadectwa homologacji, ponieważ zostały zakupione wiele lat temu.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, opisanej w zapytaniu z dnia 08.12.2004r., złożonym dnia 10.12.2004r. Informacji udzielono na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z 1997r. z późn.zm.).

Zgodnie z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

Natomiast przepis art. 86 ust. 3 i 5 tejże ustawy stanowi, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,

n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy,

kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Z powyżej przytoczonych przepisów prawa podatkowego wynika, iż nie ma prawa do obniżenia podatku naliczonego wynikającego z zakupu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż wynikająca ze wzoru określonego w art. 86 ust. 3 cyt. ustawy o VAT. Natomiast parametry niezbędne do obliczenia dopuszczalnej ładowności muszą być określone na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji.

Jednakże w praktyce świadectwo homologacji, jak i decyzję zwalniającą z jej posiadania wydawane przez Ministra Infrastruktury uzyskuje jedynie importer lub producent pojazdów, tj. wprowadzający dany pojazd na rynek dla samochodów nowych. Zatem osoba, która zakupiła używany samochód kilka lat temu, nie uzyskiwała ani wyciągu ze świadectwa homologacji, ani też decyzji zwalniającej z posiadania tego dokumentu.

Analogiczna sytuacja zaistniała w dniu 1 stycznia 2001, w wyniku wejścia w życie przepisu § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 109, poz. 1245 ze zm.), w myśl którego podatnikom nabywającym samochody inne niż osobowe, które nie posiadają homologacji producenta lub importera wymaganej dla tego rodzaju samochodów, nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu. W stanie prawnym obowiązującym w okresie od 26 marca 2002 r. do 1 maja 2004 r., uregulowanie to zostało zawarte w przepisie § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).

Minister Finansów, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego, dokonał systemowej wykładni ww. przepisu 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w piśmie z dnia 8 lutego 2001 r. Nr PP2-813-96/01/GM, w którym zajął stanowisko, że przepis § 12 ust. 3 nie dotyczy samochodów będących bezspornie np. samochodami ciężarowymi czy specjalistycznymi, które jako samochody nowe (wyprodukowane w kraju lub sprowadzone z zagranicy) posiadały homologację na taki właśnie typ pojazdu. Przepis ten ma zastosowanie w szczególności do samochodów, które jako pojazdy nowe wyprodukowane w kraju lub sprowadzone z zagranicy były (są) samochodami osobowymi, a w wyniku zmian dokonanych w ich konstrukcji zmieniły swój charakter przeznaczenia, istnieje możliwość przewozu nimi zarówno osób, jak i ładunku.

Wobec powyższego uznać należy za aktualne ww. pismo Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2001 r. Zatem podatnikowi przysługuje uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup paliwa do samochodów bezspornie ciężarowych (tj. ich ładowność przekracza dopuszczalną ładowność obliczoną na podstawie cyt. wcześniej przepisu art. 86 ust. 3 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r., a zakupionych przed dniem 1 stycznia 2001 r.

Należy podkreślić, że z omawianych przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy.

Istotne jest bowiem, aby z homologacji dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.

Tak więc w przypadku braku świadectwa homologacji określającego dopuszczalną ładowność i ilość miejsc (siedzeń) dla konkretnego samochodu podatnik może posłużyć się świadectwem homologacji dla danego typu pojazdu.

Obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono dnia 1 stycznia 1984r. zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 1 lutego 1983r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35). Pierwsze świadectwa homologacji typu zostały wydane przez Ministra Komunikacji z datą 31 stycznia 1984r. Zarówno w okresie wcześniejszym jak i obecnie świadectwa te wydaje minister właściwy ds. transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych. Świadectwa te są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot (producenta, importera) dla którego zostało ono wydane. Od 1984r. producent lub importer nowych pojazdów obowiązany był dołączyć do sprzedawanych pojazdów wyciąg ze świadectwa homologacji, będący dla organu rejestrującego źródłem informacji o jego danych technicznych. W sytuacji, kiedy podatnik posiada używany samochód ciężarowy z państw członkowskich Unii Europejskiej, należy wyjaśnić, że np.: europejskie świadectwa homologacji przechowują odpowiednie władze homologacyjne państw członkowskich, które te świadectwa wydały oraz producent danego typu pojazdu.

Należy zwrócić również zwrócić uwagę na brzmienie art. 86 ust. 4 pkt 2 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w myśl którego przepis ust. 3 nie dotyczy pojazdów specjalnych - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika, że jest to pojazd specjalny.

Mając powyższe na względzie, organ podatkowy potwierdza pogląd podatnika w kwestii prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakup paliwa do użytkowanych w ramach działalności gospodarczej pojazdów samochodowych będących bezspornie ciężarowymi lub specjalnymi a nieposiadających świadectwa homologacji ze względu na ich zakup sprzed kilku lat.

Reasumując zdaniem Naczelnika tut. Urzędu stanowisko podatnika jest zgodne z przepisami prawa podatkowego i stanowiskiem tut. Urzędu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj