Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1-443/183/2004
z 29 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-1-443/183/2004
Data
2004.11.29



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
homologacja
paliwo


Pytanie podatnika
Firma zwraca się z prośbą o interpretację, czy może dokonać odliczenia całości podatku naliczonego od zakupu samochodu marki Nissan VANET o dopuszczalnej ładowności 850 kg (ładowność ustalona na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu). Ładowność ta jest wyższa niż określona formułą z art. 86 ust. 3 ustawy, nie została ona jednak potwierdzona świadectwem homologacji, gdyż główny dystrybutor tej marki w kraju wyciągi ze świadectwa homologacji wydaje wyłącznie do nowo zakupionych samochodów, wyciągów takich nie można również uzyskać w Ministerstwie Infrastruktury. Ponadto spółka zwraca się z pytaniem czy może odliczać podatek naliczony od zakupu paliwa. Zdaniem Spółki jest to samochód ciężarowy w związku z tym przysługuje jej odliczenie podatku naliczonego na zasadach ogólnych.


Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (...) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ograniczeniem jest ust. 3 w/w przepisu stwierdzający, że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru:DŁ= 357 kg + n x 68 kg DŁ - oznacza dopuszczalną ładownośćn - oznacza ilość miejsc łącznie z miejscem dla kierowcy, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (...) - nie więcej jednak niż 5.000 zł.Przepis art. 86 ust. 5 za samochody osobowe uznaje pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka nabyła samochód marki NISSAN VANET rok produkcji 1996 o dopuszczalnej ładowności 850 kg (ładowność ustalona na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu). Ładowność ta jest wyższa niż określona formułą ze wskazanego art. 86 ust. 3 ustawy, nie została ona jednak potwierdzona świadectwem homologacji, gdyż jak wynika z pisma Spółki główny dystrybutor tej marki w kraju wyciągi ze świadectwa homologacji wydaje wyłącznie do nowo zakupionych samochodów, wyciągów takich nie można również uzyskać w Ministerstwie Infrastruktury.

Tut. Organ stoi na stanowisku, że ze wskazanych przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika w/w dokumentów, wynikający z obiektywnej niemożności ich uzyskania, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy lub inny określony w art. 86 ust. 3 i 5. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu pojazdu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wzorem podanym w art. 86 ust.3 w/w ustawy. Ponadto zdaniem tut. Organu w przypadku samochodów bezwzględnie z istoty swojej będącymi ciężarowymi, tzn. jeżeli z konstrukcji tych pojazdów wynika, że są one przeznaczone wyłącznie do przewozu towarów i nie dokonano w nich przeróbek polegających na zmianie przedmiotu wyposażenia lub części wpływających na zmianę typu pojazdu wymagających uzyskania świadectwa homologacji na dany typ pojazdu, podatnikowi przy zakupie takiego pojazdu przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W przypadku takim nie będzie miało również zastosowania ograniczenie wynikające z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Tutejszy organ informuje jednocześnie, iż zgodnie z art. 14 b Ordynacji podatkowej, niniejsza informacja zostanie przekazana do wiadomości Izby Skarbowej w Lublinie w celu sprawdzenia jej poprawności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj