Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US 15 PO-II-415/36/04/JL
z 17 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 15 PO-II-415/36/04/JL
Data
2004.12.17



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy


Słowa kluczowe
fundusz świadczeń socjalnych
podatek dochodowy od osób fizycznych
świadczenia rzeczowe
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do świadczeń rzeczowych finansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, zakupy towarów spożywczych i przemysłowych będących przedmiotem świadczenia, dokonywane bezpośrednio przez pracowników podatnika do kwoty 380 zł ?


Odpowiedź

Zgodnie z art.11 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. nr 14, poz.176 z 2000 r. ze zm.), przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku. Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się : - jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione, według cen zakupu.

Natomiast zgodnie z art.12 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych, o ile te świadczenia nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art.21ustawy.

Z kolei z art. 21 ust.1 pkt.67 ustawy wynika, że zwolnieniu od podatku podlega wartość świadczeń rzeczowych otrzymanych przez pracowników:- sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł,;

- świadczeniami rzeczowymi nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Z treści tego przepisu wynika, że ustawodawca wyłączył z zakresu rzeczowych świadczeń wolnych od podatku bony towarowe, talony, i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary i usługi, bez względu na kwotę i źródło ich sfinansowania.

Natomiast zwrot należności pracownikowi za zakupione towary na podstawie przedłożonej faktury , wystawionej na zakład pracy, nie można uznać za świadczenie rzeczowe, zdaniem tutejszego Urzędu, jest świadczeniem pieniężnym, w związku z czym nie może korzystać ze zwolnienia na podstawie art.21 ust.1 pkt 67 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj