Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-I/423/135/04
z 20 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/423/135/04
Data
2004.10.20



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
koszty przejazdu
podróż służbowa (delegacja)
samochód prywatny
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy możliwości wyłączenia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwrotu kosztów używania samochodów prywatnych pracowników w celu odbycia podróży służbowych.


W odpowiedzi na pismo z dnia 30.09.2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 06.10.04 r.) Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), na zapytanie Spółki w sprawie interpretacji przepisów podatkowych - informuje co następuje:

Zapytanie Spółki dotyczy możliwości wyłączenia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwrotu kosztów używania samochodów prywatnych pracowników w celu odbycia podróży służbowych. Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Spółki wynika, iż Spółka dokonuje zwrotu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu ustalonej przez Ministra Infrastruktury. Ponadto samochód używany jest na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.
Zdaniem Wnioskodawcy (wyrażonym w piśmie) od tych przychodów należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) w brzmieniu sprzed 2004 roku wolne od podatku dochodowego były kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowej) jak i w jazdach lokalnych.
W znowelizowanych przepisach tej ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) art. 21 ust. 1 pkt 20 a–23 zostały uchylone. Równocześnie znowelizowany pkt 16 tegoż artykułu stanowi (między innymi), że wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.
W związku z powyższym kwoty otrzymane przez pracownika z tytułu zwrotu kosztów używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy w celu odbycia podróży służbowej krajowej oraz zagranicznej są zwolnione od opodatkowania.

Stanowisko Spółki uważa się za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj