Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie
PP.443/142/04
z 23 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/142/04
Data
2004.12.23



Autor
Urząd Skarbowy w Lubinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych


Słowa kluczowe
faktura korygująca
rolnik ryczałtowy
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy można wystawić fakturę korektę do faktury VAT RR z błędnie zastosowaną stawką 3% zamiast 5% korygując cenę netto i stawkę podatku VAT a wartość brutto pozostawić bez zmian?


Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę VAT RR dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.
Art. 116 ust. 2 – 10 ustawy o podatku od towarów i usług mówi o danych jakie powinna zawierać faktura VAT RR oraz o warunkach jakie należy spełnić aby odliczyć zryczałtowany zwrot podatku.
W art. 115 ust. 2 ustawodawca określił, iż stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.
Rozwiązania przyjęte w art. 115 i 116 ustawy o podatku od towarów i usług wskazują, że zryczałtowany zwrot podatku VAT rolnikom ryczałtowym dokonują nabywający od nich produkty rolne (usługi rolnicze) zarejestrowani podatnicy VAT, rozliczający ten podatek, którzy mogą w związku z tym odzyskać z urzędu kwotę tegoż podatku zapłaconego rolnikom.
Z powyższego wynika, iż nabywca produktów rolnych od rolnika ryczałtowego jest obowiązany doliczyć do ceny tych produktów kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku VAT w wysokości 5%.
Z przedstawionej w piśmie sytuacji wynika, iż powodem dokonania korekty faktur jest błędne zastosowanie stawki VAT zamiast 5% w miesiącu lipcu i sierpniu wystawiono faktury z 3%. Zatem podatnik, wystawiając fakturę korektę, powinien na podstawie przepisów cytowanych wyżej pozostawić bez zmian wartość netto transakcji, gdyż nie uległa zmianie w tym przypadku ani cena ani ilość nabywanych produktów. Korekta powinna być dokonana w stosunku do stawki VAT a co za tym idzie do kwoty podatku VAT i wartości brutto nabytych produktów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj