Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
PP/443/175/04/KK
z 17 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/175/04/KK
Data
2004.12.17



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych --> Faktura VAT RR


Słowa kluczowe
faktura VAT
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kiszenia kapusty i ogórków z czym wiąże się handel hurtowy tymi artykułami. Udokumentowanie zakupu towaru występuje niejednokrotnie na dowody wewnętrzne ponieważ – produkty roślinne nie przerobione sposobem przemysłowym i przerobione (gdy przerobienie polega na kiszeniu produktów roślinnych) mogą być dokumentowane tymi dowodami zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów. Podatnik dokumentuje zakupy w ten sposób, kiedy nie można uzyskać od rolnika jego danych. Wartość towarów dokumentowana dowodem wewnętrznym jest w kwocie brutto, a po przetworzeniu tych produktów przy sprzedaży naliczany jest podatek należny. Produkty już zakiszone a zakupione na dowód wewnętrzny sprzedawane są z podatkiem VAT.
Pytanie brzmi: czy dokumentowanie dowodami wewnętrznymi tych produktów jest właściwą formą dokumentacji, z której nie przysługuje odliczenie podatku naliczonego.


Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54,poz. 535) podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.
Zatem unormowanie to narzuca określony tryb postępowania podatnika i dokumentowania produktów rolnych od rolnika ryczałtowego. W efekcie odnosi się ono do technicznych aspektów rozliczenia pomiędzy rolnikiem ryczałtowym korzystającym ze zwolnienia, sprzedającym produkty rolne a nabywcą tych produktów.
Ustęp 2 ww. artykułu stanowi, iż faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako „Faktura VAT RR” oraz ustalone zostały elementy, które ta faktura powinna zawierać, a wśród nich jest określenie kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku oraz czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób. W myśl zaś ust. 3 iw. artykułu Faktura VAT RR powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu: „oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług”.
Niedopełnienie ww. warunków wystawienia dokumentów oznaczonych jako „ Faktura VAT RR”, oznacza naruszenie przez nabywcę ustanowionych norm prawnych.
Oczywistym jest również, że żaden przepis nie zobowiązał rolnika ryczałtowego do podania danych niezbędnych do wystawienia Faktur VAT RR, ani odbioru oryginału takiej faktury od nabywcy, zatem w przypadku dokonania zakupu od rolnika ryczałtowego i przyjęcia towarów oraz nie wystawienia faktur VAT RR, nie może być mowy, że zakup taki nie istniał, wobec czego należy go wprowadzić na stan i udokumentować, co oznacza, iż na udokumentowanie tego zakupu należy wystawić dokument wewnętrzny.
Niemniej jednak podkreśla się, że przeniesienie obowiązku wystawienia faktury na rolnika miało na celu umożliwienie przeniesienia obowiązku dokumentacyjnego na inny podmiot – który na podstawie owej faktury będzie czerpał pewne korzyści – odliczenie podatku naliczonego. Z tego też powodu obowiązek wystawienia Faktury RR spoczywa wyłącznie na tych nabywcach, którzy są podatnikami podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj