Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/108/2005/ADB
z 17 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/108/2005/ADB
Data
2005.01.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
opodatkowanie
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
usługi


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania usług fotograficznych świadczonych na terytorium Wspólnoty.


Na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535) – w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone.
Zgodnie natomiast z art. 27 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy - w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
Regulacja zawarta w art. 27 ust. 3 pkt 1 ustawy ma zastosowanie do usług niematerialnych wymienionych w art. 27 ust. 4 ustawy. W powołanym art. 27 ust. 4 pkt 3 figurują m.in. usługi sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, (...), a także usługi reklamy.

Mając na uwadze wyżej cytowane przepisy należy stwierdzić, że jeżeli usługi fotograficzne, których dotyczy zapytanie, będą zawierały się w usługach w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki, o których mowa w ww. art. 27 ust. 3 pkt 3 ustawy – miejscem świadczenia tych usług, a co za tym idzie – opodatkowania - jest miejsce, gdzie usługi będą faktycznie świadczone. Jeżeli ich miejscem świadczenia będzie terytorium nie należące do Polski – nie będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie naszego kraju.

Jeżeli natomiast usługi te będą uważane za usługi reklamy – to wówczas ich miejscem świadczenia (a więc opodatkowania) – zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4 ww. ustawy - będzie miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
Także w takim przypadku usługi wykonywane poza granicami Polski – nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie naszego kraju.

Powyższe będzie dotyczyło także usług dotyczących przekazania praw autorskich lub licencji do wykorzystania zdjęć.

Jednakże należy zauważyć, że do zaklasyfikowania danych czynności do odpowiedniej grupy usług nie są kompetentne organy skarbowe. W myśl Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 12 poz.87):
- zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty, towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów,
- w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

A zatem, w związku z powyższym – to na podatniku ciąży obowiązek dokonania klasyfikacji wykonywanych przez siebie usług – czy należą one do usług z dziedziny kultury, sztuki, rozrywki, czy też reklamy, co będzie miało wpływ na prawidłowość ich opodatkowania.

Natomiast w części zapytania o rejestrację jako podatnik VAT UE, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uprzejmie informuje, że:

Zgodnie z art. 97 ust. 1 ww. ustawy – podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podmiot, który dokonał zawiadomienia, (...), jako podatnika VAT UE, (...).

Jak z powyższego wynika dokonanie rejestracji jako podatnika VAT UE dotyczy tylko podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Tak więc w przedmiotowej sprawie podatnik nie ma obowiązku dokonania takiej rejestracji, gdyż nie dokonuje ww. transakcji. Ww. przepisy nie obowiązują przy wykonywaniu usług dla kontrahentów zagranicznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj