Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-I/423/142/04
z 9 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/423/142/04
Data
2004.11.09



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
nagroda rzeczowa
przychody ze stosunku pracy
świadczenia rzeczowe
zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przyznana grupie pracowników i emerytów podatnika z okazji rocznicy istnienia (…) plakieta okolicznościowa, składająca się z artystycznej części (metaloplastyka) i oprawy (ramki drewnianej i płótna), skutkować będzie obowiązkiem opodatkowania tych osób podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 14.10.2004 r. (data wpływu 15.10.2004 r.), znak ER/1127/2004, w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych przedstawia następującą informację.

Zapytanie Podatnika dotyczy kwestii, czy przyznana grupie pracowników i emerytów podatnika z okazji rocznicy istnienia (...) plakieta okolicznościowa, składająca się z artystycznej części (metaloplastyka) i oprawy (ramki drewnianej i płótna), skutkować będzie obowiązkiem opodatkowania tych osób podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem wnioskodawcy, biorąc pod uwagę fakt, iż plakieta stanowi pewnego rodzaju odznakę dla otrzymującego pracownika lub emeryta, nie stanowi ona przychodu i nie powinna być traktowana jako świadczenie rzeczowe podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wartość pieniężną świadczeń w naturze, na podstawie art. 11 ust. 2 ww. ustawy, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2.
Jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności pracodawcy to, na podstawie art. 12 ust. 2 ww. ustawy, wartość pieniężną świadczeń w naturze przysługujących pracownikom na podstawie odrębnych przypisów ustala się według przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców.

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych, zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy. Przychodami ze stosunku pracy są zatem wszystkie przysporzenia majątkowe, które pracownik otrzymuje ze środków pracodawcy w związku z pozostawaniem w stosunku pracy.

Z załączonego do zapytania regulaminu przyznawania plakiety okolicznościowej wynika, że stanowi ona wyróżnienie honorowe przyznawane przez podatnika w setną rocznicę powstania (...). Wśród warunków przyznania plakiety jest m.in. staż pracy u podatnika, posiadanie konkretnych mierzalnych osiągnięć na swoim stanowisku pracy. Plakieta może być przyznana również byłym pracownikom podatnika (emerytom, rencistom), którzy przepracowali u podatnika określony czas i posiadają zasługi dla rozwoju podatnika. W przedmiotowym piśmie nie wskazano jaka jest wielkość i wartość metalowej plakiety okolicznościowej (podano natomiast, że jest ona oprawiana - posiada ramkę drewnianą i płótno), ani też źródeł finansowania.

Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, że ww. plakieta okolicznościowa stanowi jako świadczenie rzeczowe (w naturze) przychód dla pracowników i byłych pracowników podatnika, o ile może jej być przypisana określona wartość, stosownie do znajdującego zastosowanie w przedmiotowej sytuacji przepisu art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W sytuacji, gdy plakieta posiada wartość majątkową u otrzymującej ją osoby powstaje przysporzenie majątkowe podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W opisanym przez Podatnika stanie faktycznym plakiecie okolicznościowej (metaloplastyka oprawiona w ramki drewniane i płótno) winna być przypisana wartość majątkowa. Zdaniem tut. Organu, co do zasady, należy uznać, że istnieje możliwość określania wartości świadczeń rzeczowych, również takich dla których trudno znaleźć w obrocie rzeczy tego samego rodzaju lub gatunku, w przeciwnym bowiem razie pewnego rodzaju świadczenia rzeczowe, np. świadczenia znacznej wartości wykonane na jednostkowe zamówienie, bez uzasadnienia nie podlegałyby opodatkowaniu.

Ustawodawca nie przewidział dla przyznawanych przez pracodawcę pracownikom nagród okolicznościowych, w tym nagród o charakterze świadczeń materialnych, zwolnienia uzależnionego od wartości świadczenia. Do przedmiotowego świadczenia rzeczowego nie znajdzie w szczególności zastosowania zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 67 ww. ustawy, gdyż w świetle przepisów ustawy z dnia 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 118, poz. 561 ze zm.), zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej, tj. m.in. na udzielanie pomocy materialnej- rzeczowej lub finansowej, zaś przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnione być winno od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu (art. 1 ust. 1, art. 2 pkt 1, art. 8 ust. 1 ustawy z 4.03.1994 r.), ani zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż zwolnienie to dotyczy innej kategorii świadczeń. W odniesieniu do otrzymujących plakiety okolicznościowe pracowników podatnika winna być zatem pobrana zaliczka na podatek wg zasad określonych w art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając natomiast na uwadze warunki przyznania plakiety okolicznościowej dla byłych pracowników podatnika (staż pracy, zasługi dla podatnika), zdaniem tut. Organu, plakieta może być uznana jako świadczenie rzeczowe otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, zgodnie z literalnym zapisem art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i jako takie, zwolnione byłoby od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł.

W ocenie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego stanowisko Podatnika jest zatem nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj