Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
US-37/ZDD/6A/DF/415/44/2004
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-37/ZDD/6A/DF/415/44/2004
Data
2004.12.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
aneks do umowy
kasa mieszkaniowa
małżonek
podział majątku


Pytanie podatnika
Czy w/g opisanego stanu faktycznego ma Pan obowiązek w zeznaniu rocznym za 2004 rok dokonać doliczeń uprzednio odliczonych / w latach 2001-2003 / kwot w związku z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej i czy będą to kwoty w wysokości 50% wykorzystanej ulgi?


Z treści przedmiotowego wniosku wynika, że w latach 2001-2003 korzystał Pan wraz z małżonką z odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej a w 2004r. na mocy aneksu do umowy o kredyt kontraktowy wyłącznym posiadaczem rachunku prowadzonego w kasie mieszkaniowej stała się Pana małżonka.
Z dniem 01.01.2002r. ustawodawca skreślił z ustawy podatkowej przepisy mówiące o tzw. dużej uldze budowlanej, w której to mieściło się m.in. oszczędzanie w kasie mieszkaniowej, pozostawiając jednak tzw. prawa i „obowiązki” nabyte.

Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne / Dz. U. Nr 134 poz. 1509 z późn. zmian./, przepis art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. nr 14 poz. 176 ze zm. / w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2002r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 01 stycznia 2002r.

Z postanowień przepisów art. 27a ust. 13 pkt 5 wynika obowiązek doliczenia kwot uprzednio odliczonych z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową w przypadku:
- przeniesienia uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że w Pana przypadku nie został zachowany warunek określony w art. 27a ust. 13 pkt 5 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym, powinien Pan doliczyć do podatku należnego za 2004 rok, uprzednio odliczone kwoty z w/w tytułu, w wysokości 50% dokonanych odliczeń wykazanych w złożonych wspólnych zeznaniach podatkowych za lata 2001-2003. Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj