Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1/443/ 190 /2004
z 26 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-1/443/ 190 /2004
Data
2004.11.26



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
homologacja
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
W październiku 2004 r. zakupiliśmy samochód ciężarowy MAN 14-272 wyprodukowany w 1995 r. o dopuszczalnej ładowności 672 i dopuszczalnej masie całkowitej 14000 od prywatnego importera uprawnionego do wystawiania faktur VA. Osoba sprzedająca nie posiadała świadectwa homologacji dla tego samochodu. W związku z powyższym wystąpiliśmy do autoryzowanego przedstawiciela MAN-STAR TRUCKS o wydanie kopii świadectwa homologacji dla w/w samochodu lub dla danego typu samochodu. W odpowiedzi otrzymaliśmy pismo odmawiające wydania żądanego świadectwa wraz z kserokopią pisma Ministerstwa Infrastruktury Departamentu Transportu Drogowego, w którym to Ministerstwo powołując się na art. 69 ust. 1 i 2. Ponieważ zakupiony samochód będzie środkiem trwałym wykorzystanym w prowadzonej przez nas działalności chcemy w całości odliczyć podatek naliczony zawarty w fakturze VAT. Naszym zdaniem odliczenie podatku VAT z powyższej faktury przysługuje nam w całości ponieważ ładowność zakupionego samochodu udokumentowana w karcie pojazdu jest wyższa niż określona we wzorze zawartym w art. 86 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.)- Ordynacja podatkowa w odpowiedzi na pismo z dnia 28-07-2004 r. informuję, iż zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (...) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ograniczeniem jest ust. 3 w/w przepisu stwierdzający, że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru:DŁ= 357 kg + n x 68 kg DŁ - oznacza dopuszczalną ładownośćn - oznacza ilość miejsc łącznie z miejscem dla kierowcy, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (...) - nie więcej jednak niż 5.000 zł.Przepis art. 86 ust. 5 za samochody osobowe uznaje pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka nabyła samochód marki MAN 14-272 rok produkcji 1995 o dopuszczalnej ładowności 672 kg (ładowność ustalona na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu). Ładowność ta jest wyższa niż określona formułą ze wskazanego art. 86 ust. 3 ustawy, nie została ona jednak potwierdzona świadectwem homologacji, gdyż jak wynika z pisma Spółki główny dystrybutor tej marki w kraju wyciągi ze świadectwa homologacji wydaje wyłącznie do nowo zakupionych samochodów, wyciągów takich nie można również uzyskać w Ministerstwie Infrastruktury.Tut. Organ stoi na stanowisku, że ze wskazanych przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika w/w dokumentów, wynikający z obiektywnej niemożności ich uzyskania, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy lub inny określony w art. 86 ust. 3 i 5. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu pojazdu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wzorem podanym w art. 86 ust.3 w/w ustawy. W przedmiotowym przypadku, Podatnik nabył samochód bezsprzecznie ciężarowy w związku z powyższym przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Tutejszy organ informuje jednocześnie, iż zgodnie z art. 14 b Ordynacji podatkowej,niniejsza informacja zostanie przekazana do wiadomości Izby Skarbowej w Lublinie w celu sprawdzenia jej poprawności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj