Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kraśniku
DP.III.443/113/04
z 23 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP.III.443/113/04
Data
2004.12.23



Autor
Urząd Skarbowy w Kraśniku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
budynek usługowy
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy mogę odliczyć podatek VAT naliczony przy poniesieniu wydatków inwestycyjnych na budowę budynku mieszkalno-usługowego – w części proporcjonalnej do powierzchni lokalu usługowego. Problemem, który nastręcza wątpliwości jest fakt, że działka na której ma być wzniesiona inwestycja jest własnością małżonków, tj. moją i męża na zasadzie współwłasności małżeńskiej. Pozwolenie na budowę tego budynku jest również na obydwojga małżonków. W części usługowej określonej w projekcie budowlanym jako lokal usługowy działalność gospodarczą będę prowadziła tylko ja – prowadzę obecnie działalność handlową w jednym sklepie, a wybudowany lokal będzie moim drugim punktem prowadzenia działalności gospodarczej. Faktury dotyczące budowy lokalu usługowego są wystawiane na moje nazwisko tj. osoby która prowadzi działalność gospodarczą.


Zgodnie z przepisem art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, (...), przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwracając uwagę na okoliczność, iż nieruchomość na której ma być wzniesiona inwestycja (budynek mieszkalno – usługowy), jest objęta współwłasnością obydwojga małżonków, z których tylko jedno prowadzi działalność gospodarczą, oraz na to, że pozwolenie na budowę jest wystawione na obydwoje małżonków, należy dostrzec również zasadę neutralności podatku VAT (wyrażoną w preambułach I i VI Dyrektywy), w sprzeczności z którą znajdowałby się stan, w którym podatnik prowadzący działalność gospodarczą, pozostając w małżeńskiej wspólności majątkowej, nie mógłby dokonywać odliczeń od kupowanych towarów i usług z powodów formalnych, tak też orzeczenie NSA z 5 maja 2004r. (FSK2/04)

Mając powyższe na względzie oraz przytoczony w zapytaniu stan faktyczny, należy uznać zasadnym twierdzenie, iż podatnikowi będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków inwestycyjnych na budowę budynku mieszkalno – usługowego w części proporcjonalnej do powierzchni lokalu usługowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj