Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
US.I.2/415/15/04
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I.2/415/15/04
Data
2004.12.31



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
komornik sądowy
wynagrodzenie za pracę
wyrok
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Podatnik prosi o wyjaśnienie, w jaki sposób należy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym z tyt. wypłaty zaległego wynagrodzenia za pracę wyegzekwowanego przez komornika. Uważa, iż opodatkowaniu podlega wynagrodzenie netto, tj. po odliczeniu wynagrodzenia wynajętej kancelarii i pomniejszone o koszty egzekucji komorniczej. Ponadto prosi o wyjaśnienie, czy należne ustawowo odsetki od tych wynagrodzeń podlegają opodatkowaniu, czy też nie.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach w odpowiedzi na Pana wniosek dnia 21.09.2004r. wyjaśnia:

Zgodnie z art.31 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej ,,zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.Przepisy powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 32 i 38 regulują obowiązki zakładu pracy jako płatnika podatku dochodowego. Zgodnie z tymi przepisami, w sytuacji przedstawionej w pytaniu nie wystąpią okoliczności, które nakładałyby na zakład pracy obowiązek poboru zaliczki na podatek. Wprawdzie wypłata zaległego wynagrodzenia stanowi przychód ze stosunku pracy, ale dokonana zostanie w wyniku egzekucji komorniczej, zatem na zakładzie pracy nie ciążą obowiązki płatnika, bowiem nie dokonuje on wypłaty tych środków.Oznacza to, że zakład pracy nie ma możliwości poboru i przekazania na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy wraz z deklaracją PIT-4. Na podstawie powyższego należy stwierdzić, że aby zakład pracy spełniał funkcję płatnika dla celów podatkowych, wymagane jest wypłacenie przez ten zakład należności przychodu ze stosunku pracy lub stosunku pokrewnego.

Niespełnienie tej czynności wyklucza, uznanie zakładu pracy za płatnika zaliczek na podatek dochodowy od tych należności.W omawianym przypadku zasądzona kwota zaległego wynagrodzenia zostanie wyegzekwowana przez komornika. Jednak również na nim nie ciąży obowiązek poboru zaliczek od tych wynagrodzeń. Nie stanowią one bowiem przychodów uzyskanych w ramach stosunku pracy z komornikiem a obowiązujące do końca 2004r. przepisy prawne nie nakładają na komornika dokonującego wypłaty zasądzonych wynagrodzeń obowiązków płatnika.Pracownik także nie jest zobowiązany do somodzielnego wpłacania zaliczki na podatek, ponieważ żaden przepis w/w ustawy nie nakłada na niego takiego obowiązku.Oznacza to, że wypłacone przez komornika zaległe wynagrodzenie w kwocie brutto zobowiązany jest Pan- stosownie do postanowień art. 45 ust. 1 w/w ustawy – wykazać w zeznaniu rocznym kumulując z innymi dochodami i od sumy łącznych dochodów obliczyć należny podatek, zgodnie z obowiązującą skalą podatkową określoną w art. 27 ustawy. W zeznaniu podatkowym nie wykazuje Pan odsetek z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń, ponieważ w oparciu o art. 21 ust.1 pkt 95 ustawy wolne są od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są ,,otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń”.Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, iż dla celów podatkowych istotny jest moment wypłaty wynagrodzenia, a nie okres za jaki ono przysługuje, zatem nie może Pan korygować wcześniej złożonego zeznania PIT-36, ale wykazać w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, w którym otrzyma Pan wypłatę zaległego wynagrodzenia.

Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek sporządzania informacji PIT-11 o wysokości dochodu oraz potrąconych przez płatnika w roku podatkowym składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe, składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej w roku podatkowym przez płatnika i składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczonej, a także należnego i pobranego podatku, ciąży na płatnikach. W przedstawionej sytuacji i stanem prawnym obowiązującym do 31.12.2004r. zarówno zakład pracy jak i komornik nie występują w roli płatnika.

Zatem, ma Pan obowiązek wypłacone zaległe wynagrodzenia przez komornika nie pomniejszone o wynagrodzenie wynajętej kancelarii i kosztów egzekucji komorniczej, wykazać w zeznaniu podatkowym, łącznie z innymi dochodami uzyskanymi w danym roku podatkowym.Przedstawiony stan prawny obowiązuje do dnia 31.12.2004r., zaś od dnia 1 stycznia 2005r. wchodzi w życie przepis art. 42 e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który został wprowadzony na mocy ustawy z dnia 18.11.2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 263, poz. 2619).Przepis ten w ust. 1 stanowi, że w przypadku, gdy za płatnika, o którym mowa w art. 31, wypłaty świadczeń określonych w art. 12 dokonuje komornik sądowy lub podmiot nie będący następcą prawnym płatnika, przejmujący jego zobowiązania wynikające ze stosunku służbowego, stosunku pracy–jest on obowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy obliczonej według stawki 19%.

W ust. 2 – 4 art. 42 e jest mowa o obowiązkach komornika sądowego w tym zakresie m.in.: obowiązku uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu, odliczeń składek na ubezpieczenie społeczne potrąconych w danym miesiącu, kwoty zmniejszającej podatek (pod pewnymi warunkami), odliczeń składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej w danym miesiącu.Ponadto komornik będzie obowiązany przekazać pracownikom PIT-11/8B z informacjami niezbędnymi do złożenia przez nich zeznania podatkowego w terminie do końca lutego, po zakończeniu danego roku podatkowego lub też, jeśli obowiązek poboru zaliczek ustał w ciągu roku, w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka.

Tak więc, od dnia 1 stycznia 2005r. od wyegzekwowanych wynagrodzeń ze stosunku pracy w drodze egzekucji komorniczej, obowiązek poboru zaliczek będzie ciążył na komorniku sądowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj