Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-2-415-50-04
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2-415-50-04
Data
2004.09.20



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
lombardy
przychód


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy zasady opodatkowania przychodu przy prowadzeniu lombardu.


W odpowiedzi na zapytanie skierowane w piśmie z dnia 20.08.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137 z 1997 r. poz. 926 ze zm.).

Pytanie dotyczy zasad opodatkowania przy prowadzeniu lombardu.

Przychodem z działalności gospodarczej zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r poz. 176 ze zm.), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów udzielonych bonifikat i skont.
U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 2 ustawy za przychody z działalności nie uważa się – kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek.

Podatnicy którzy prowadzą działalność w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw - lombard, oprócz księgi przychodów i rozchodów mają obowiązek prowadzić ewidencję zastawionych rzeczy zgodnie z § 6 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).
Ewidencja ta powinna zawierać co najmniej następujące dane: numer kolejny wpisu, imię i nazwisko pożyczkobiorcy, adres, datę udzielenia pożyczki, kwotę udzielonej pożyczki, wysokość umówionych odsetek w złotych, opis zastawionej rzeczy i jej wartość rynkową, termin zwrotu pożyczki wraz z odsetkami, datę i kwotę zwróconej pożyczki wraz z odsetkami, datę zwrotu zastawionej rzeczy, datę sprzedaży rzeczy i kwotę należną z tytułu tej sprzedaży, kwotę prowizji stanowiącej wartość spłaconych odsetek lub różnicę między kwotą uzyskaną ze sprzedaży zastawionej rzeczy a kwotą udzielonej pożyczki.
Podatnik jest obowiązany wpisać do ewidencji niezwłocznie kwotę udzielonej pożyczki i odsetki umowne oraz przyjęcie zastawionej rzeczy.
Miesięczną kwotę prowizji stanowiącej wartość spłaconych odsetek lub różnicę między kwotą uzyskaną ze sprzedaży zastawionych rzeczy a kwotą udzielonej pożyczki – przenosi się na koniec każdego miesiąca jako przychód do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Podatnicy podatku VAT powinni wykazywać w tej ewidencji przychód pomniejszony o podatek od towarów i usług.

Jeżeli stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu jest prawidłowy to przedstawione stanowisko w pkt. 1 jest słuszne, natomiast stanowisko odnośnie sprzedaży rzeczy nie wykupionych przez klienta przedstawione w pkt. 2 jest błędne, bowiem przychodem w opisanej sytuacji będzie kwota 100 zł. pomniejszona o należny podatek od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj