Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu
PDF/E/005-1-112/04
z 15 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/E/005-1-112/04
Data
2004.12.15



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
bilety
gmina
koszty przejazdu
przewóz dzieci


Pytanie podatnika
- czy dokonywany przez Urząd Gminy zwrot kosztów przejazdu ucznia niepełnosprawnego dojeżdżającego do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego lub zamieszkałego w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz jego opiekuna podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.– Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), po zapoznaniu się z informacją Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach z dnia 17.05.2004 r. Nr US.I 415/22/2004, zmieniam udzieloną przez Naczelnika odpowiedź w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Z treści pisma Urzędu Gminy wynika, że Urząd ten zwrócił się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy dokonywany przez Urząd Gminy zwrot kosztów przejazdu ucznia niepełnosprawnego dojeżdżającego do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego lub zamieszkałego w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz jego opiekuna podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Według Urzędu Gminy koszty te nie stanowią przychodu w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż są to koszty Urzędu Gminy w myśl ustawy o systemie oświaty.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Natomiast opodatkowaniu podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 9 ust. 1 tejże ustawy, podlegają wszelkiego rodzaju dochody.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Urząd Gminy jako jednostka samorządu terytorialnego realizuje obowiązki wynikające z art. 17 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn. zm.). Przepis ten w określonych okolicznościach nakłada na gminy obowiązek zapewnienia uczniom niepełnosprawnym bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, gimnazjum lub Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego albo zwrotu kosztów przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice. Zwrotu powyższych kosztów, jak wynika z pisma, Urząd Gminy dokonuje na podstawie okresowych biletów przejazdu oraz na podstawie umowy na usługi transportowe zawartej z rodzicem niepełnosprawnego dziecka, który zobowiązał się do dowozu dziecka do szkoły, po przedstawieniu rachunku przez rodzica.

Zatem zwrot wydatków z tytułu używania samochodu osobowego przez opiekuna dziecka niepełnosprawnego, w celu dowozu tego dziecka do szkoły, jest dla rodzica przychodem z tych źródeł określonym w art. 20 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego przepisu za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, uważa się w szczególności: m. in. dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17.

Przychód ten stosownie do art. 11 ust. 1 tej ustawy podlega opodatkowaniu w roku podatkowym, w którym otrzymano zwrot kosztów. W celu ustalenia podstawy opodatkowania, czyli dochodu, w tym przypadku mają zastosowanie art. 22 i 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów. Tak ustalony dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej określonej w art. 27 tej ustawy.

Zauważa się ponadto, że przychód ten nie został wymieniony w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartych w art. 21 ww. ustawy. Nadmienić też należy, że sam fakt obowiązku gminy zapewnienia dowozu niepełnosprawnych dzieci do szkoły, wynikający z ustawy o systemie oświaty nie stanowi podstawy do zastosowania zwolnienia z opodatkowania wypłacanego opiekunom zwrotu kosztów dowozu.

W związku z powyższym Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie nie podziela stanowiska Urzędu Gminy, ani stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach. Bowiem sam fakt otrzymania zwrotu kosztów przejazdu ucznia niepełnosprawnego i opiekuna na podstawie okresowych biletów lub rachunku wystawionego przez rodzica jeszcze nie świadczy, że nie wystąpiła podstawa opodatkowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj