Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
US37/ZDF/415/59/2004
z 5 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US37/ZDF/415/59/2004
Data
2004.11.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
akt notarialny
aneks do umowy
kasa mieszkaniowa
umowa
utrata prawa do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy scedowanie umowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową na syna, który wycofane pieniądze przeznaczy na zakup mieszkania, spowoduje utratę prawa do ulgi mieszkaniowej oraz czy uznay będzie zakup mieszkania udokumentowany umową notarialną?


Na podstawie art. 27 a ust. 1 pkt 2 ustwy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001r. - podatek dochodowy od osób fizycznych zmniejsza się, jeżeli podatnik w roku podatkowym systematycznie gromadził oszczędności na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową według zasad określonych w odrębnych przepisach.Odliczenie to z dniem 1 stycznia 2002r. zostało wykreślone z katalogu ulg podatkowych. Niemniej jednak nie dla wszystkich podatników oznacza to koniec możliwości korzystania z tego odliczenia. Na mocy art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 12 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowe o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed 1 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przez 1 stycznia 200r., przysługuje na dotychczasowych zasadach, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od 1 stycznia 2002r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

W świetle przepisu art. 27a ust. 13 pkt 5 cytowanej ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku gdy podatnik skorzystał z odliczenia od dochodu lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 2, a następnie przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych, jest zobowiązany doliczyć do dochodu lub podatku należnego za rok, w którym nastąpiło wycofanie oszczędności, kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

W myśl art. 6 w/w ustawy z dnia 21 listopada 2001r. powyższy przepis art. 27 a ust. 13 ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002r. Jak wynika z powyższego, podatnik nie traci prawa do ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, pod warunkiem, że wycofane oszczędności po okresie określonym w umowie o kredyt kontraktowy wydatkuje zgodnie z celemi systematycznego oszczędzania.

W rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000r. Nr 98 poz. 1070 ze zm.), celami mieszkaniowymi służącymi zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy są:
1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego oddzielną nieruchomość,
2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Jak wynika zatem z powyższego zapisu w sytuacji gdy podatnik dokona scsdowania umowy z kasą mieszkaniową na syna nie traci prawa do ulgi i nie musi doliczyć do dochodu lub podatku kwot poprzednio odliczonych. Ponadto syn może dokonać zakupu mieszkania na rynku wtórnym, gdyż zgodnie z art. 8 ust. 2 powołanej ustawy mieści się w katalogu celeów mieszkaniowych. Dokumentem potwierdzającym nabycie takiego mieszkania będzie umowa w formie aktu notarialnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj