Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu
PP/4430/251/2004
z 26 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/4430/251/2004
Data
2004.11.26



Autor
Urząd Skarbowy w Wałbrzychu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia


Słowa kluczowe
dodatki
internet
komputery
miejsce świadczenia usług
oprogramowanie
program komputerowy
usługi elektroniczne


Pytanie podatnika
Czy podatnik, który prowadzi działalność polegającą m. in. na tworzeniu stron internetowych, aplikacji użytkowych musi naliczać podatek VAT za wykorzystywanie w tym celu darmowego, powszechnie dostępnego oprogramowania znajdującego się np. w internecie oraz z CD-ROM stanowiących dodatki do gazet komputerowych?


Organ podatkowy informuje, że podatnik nie ma obowiązku„odprowadzania podatku za oprogramowanie darmowe” z którego korzysta tworząc własne programy, bowiem nie nabywa on usług (programów) od innych podmiotów. Korzysta natomiast z programów ogólnie dostępnych znajdujących się w sieci i z tego tytułu nie uiszcza opłaty na rzecz konkretnego producenta za konkretną usługę elektroniczną (definicję takiej usługi zawiera art. 2 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Podatnik nie ma również obowiązku „opodatkować” nabywanych płyt CD z programami komputerowymi stanowiących dodatek do gazety. Podatek VAT zapłacony został bowiem w cenie tej gazety.

Jednocześnie organ podatkowy wyjaśnia, iż obowiązek opodatkowania usługi występuje w sytuacji importu usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 ww. ustawy, tj. świadczenia usługi, z tytułu wykonania której podatnikiem jest usługobiorca o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy tj. usługobiorca usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy obowiązek naliczania i odprowadzania podatku z tytułu importu usług ciąży na podatniku, należy ustalić, gdzie jest miejsce świadczenia usług, zgodnie z przepisami ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Ogólna zasada miejsca świadczenia usług została określona w art. 27 ust. 1 cytowanej ustawy. Przewiduje ona liczne wyjątki, jednym z nich jest import usług o charakterze niematerialnym m. in. usług elektronicznych wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 9 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, które są świadczone przez usługodawców mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju (Polski) na rzecz usługobiorców mających siedzibę lub miejsce zamieszkania w Polsce. W takim zakresie miejscem świadczenia tych usług, tym samym miejscem opodatkowania, jest zawsze miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania usługobiorcy, czyli miejsce konsumpcji tych usług – stosownie do art. 27 ust. 3 i 4 ww. ustawy. W związku z powyższym podatnik jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT z tego tytułu w Polsce, a podatek należny z tytułu importu usług będzie wykazywał w deklaracji VAT –7 w odrębnej przeznaczonej do tego celu pozycji.

Odnośnie natomiast sprzedaży usług elektronicznych, organ podatkowy stwierdza, iż słusznie Pan zauważa iż taka czynność podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (w myśl postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. - opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju a przez świadczenie usług, stosownie do zapisu art. 8 ust. 1 tej ustawy należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów) stawką 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj