Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PP-443/116/2004
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/116/2004
Data
2004.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
ciągnik rolniczy
rolnik ryczałtowy
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
W swoim piśmie Strona wystąpiła z zapytaniem o możliwość zwrotu podatku VAT w przypadku zawarcia z ARiMR umowy dotyczącej finansowania zakupu ciągnika rolniczego. Strona zajęła w powyższej kwestii własne stanowisko, zgodnie z którym nie przysługuje jej prawo zwrotu podatku VAT. Z informacji zawartych w pismach Strony wynika, iż jest ona rolnikiem ryczałtowym. Produkty rolne z prowadzonej przez Podatnika działalności rolniczej są sprzedawane podmiotom będącym podatnikami podatku od towarów i usług. Strona nie potrafi określić na przyszłość, jaki będzie krąg nabywców produktów rolnych wyprodukowanych w jej gospodarstwie rolnym. Ponadto Strona nie świadczy i nie zamierza świadczyć usług rolniczych na rzecz jakichkolwiek podmiotów.


W odpowiedzi na pismo z dnia 22.12.2004 r., (data wpływu do US Łuków 22.12.2004 r.) dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, zgodnie z dyspozycją art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami – ostatnia zmiana Dz. U. z 2004 r. Nr 173 poz. 1808) udziela informacji na pytanie w sposób następujący.

Zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) pod pojęciem rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust.1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Zgodnie z art. 115 ust. 1 ustawy o VAT, zryczałtowany zwrot podatku przysługuje rolnikowi ryczałtowemu w przypadku, gdy dokonuje dostaw produktów rolnych, a także w przypadku świadczenia usług rolniczych na rzecz podatnika, który rozlicza ten podatek. Strona dokonuje dostaw na rzecz Spółdzielni Mleczarskiej w XXX oraz innych podatników VAT. W związku z powyższym Strona otrzyma od podmiotu będącego podatnikiem podatku od towarów i usług, na rzecz którego dokonuje dostaw produktów rolnych, zryczałtowany zwrot podatku na warunkach w/w ustawy, który będzie stanowił odzyskany podatek VAT z tytułu nabycia niektórych środków produkcji rolnictwa.

Przepis § 27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zmianami) zwrot podatku z tytułu nabycia towarów i usług lub importu towarów i usług przysługuje również podmiotom, które przed dniem 1 maja 2004 r. zawarły z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (Sapard) dotyczące refundacji ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu. Obecnie Strona jest na etapie wnioskowania do ARiMR o finansowanie inwestycji. Przepis § 27a w/w rozporządzenia nie ma zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie nie podziela stanowiska Strony zawartego w zapytaniu z dnia 22.12.2004 r. W przypadku, gdy do kręgu nabywców produktów rolnych wyprodukowanych w gospodarstwie rolnym Strony należą podatnicy VAT – Stronie przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług na mocy art. 115 ust. 1 ustawy o VAT. W związku z powyższym Strona kupując ciągnik rolniczy otrzyma zwrot podatku VAT z tytułu jego nabycia w sposób pośredni, tj. jako zryczałtowany zwrot podatku wypłacany przez podatnika podatku VAT.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj