Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-399/04
z 10 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-399/04
Data
2004.11.10



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
kurs waluty
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Czy obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru w sytuacji, gdy przed wydaniem towaru przez dostawcę, została wystawiona faktura?


W przedmiotowym wniosku Podatnik podnosi również kwestię problemu ustalenia właściwego kursu, do przeliczenia kwoty wykazanej na fakturze w walucie obcej.

Z pisma Podatnika wynika, że dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia od kontrahenta z Wielkiej Brytanii. Towar został wydany przewoźnikowi 1 czerwca br. a faktura została wystawiona wcześniej, czyli 27 maja br.

Ustosunkowując sie do powyżej przedstawionej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do przepisów art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. Zgodnie z art. 20 ust. 6 przywoływanej wyżej ustawy, w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

W myśl przepisów art. 20 ust. 7 w/w ustawy, przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio do faktur wystawionych przez podatnika podatku od wartości dodanej potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju.

Należy zaznaczyć, iż faktura potwierdza dokonanie sprzedaży. Zatem należy przyjąć, iż w świetle art. 20 ust. 5 i 6 powyższej ustawy podatkowej, wystawienie faktury powoduje powstanie obowiązku podatkowego z datą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej.

W sytuacji zatem wystawienia przez podatnika podatku od wartości dodanej faktury dnia 27 maja a następnie otrzymania towaru przez Spółkę w dniu 1 czerwca, obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu nabyciu towarów powstaje 27 maja, co powoduje, że podatek z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy naliczyć w rozliczeniu za miesiąc maj.

Dodatkowo tutejszy organ podatkowy informuje, iż stosownie do § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury. Natomiast w przypadku, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia, zgodnie z § 37 ust. 2 w/w rozporządzenia, stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. Zasada ta ma również zastosowanie w przypadku faktur wystawianych przed ogłoszeniem przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj