Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PP 443-18/2004
z 3 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-18/2004
Data
2004.09.03



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
komputery
sprzedaż
sprzęt
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku


Pytanie podatnika
1. Czy mimo nie dopełnienia warunku określonego w § 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2001r. w sprawie wykazu sprzętu komputerowego, do którego stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3%, oraz warunków jej stosowania (Dz. U. Nr 95 z 2001 r., poz. 1040 ze zm.) przysługuje prawo do zastosowania obniżonej do 3% stawki podatku VAT?
2. Czy podatnik ma prawo dokonać korekty podatku VAT należnego poprzez zastosowanie stawki 3% zamiast 22% za miesiąc, w którym otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę.


Stosownie do zapisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo w sprawie interpretacji przepisów o podatku od towarów i usług dotyczących stosowania obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 3% przy sprzedaży sprzętu komputerowego dla szkoły, tut. organ podatkowy wyjaśnia, że tę problematykę regulowały przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2001r. w sprawie wykazu sprzętu komputerowego, do którego stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3%, oraz warunków jej stosowania (Dz. U. Nr 95 z 2001 r., poz. 1040 ze zm.).
Do tut. organu podatkowego wpłynęło także pismo Podatnika informujące o dokonaniu sprzedaży sprzętu komputerowego dla Szkoły, z zastosowaniem obniżonej do 3% stawki podatku VAT, z dwoma załącznikami:

    1) zaświadczeniem Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego o tym, że ww. szkoła, jest szkołą, w rozumieniu ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 ze zm.) wraz z adnotacją, że „...Szkoła wykorzystuje sprzęt i oprogramowanie do realizacji programu nauczania...”
    2) zamówienie Szkoły na sprzęt komputerowy do działalności edukacyjnej (brak adresata zamówienia) wg poniższej specyfikacji:

drukarka HP Laser Jet 1150 szt. 1, klawiatura Samsung PS/2 szt. 1, komputer AMD Cel. 2,4 Nagrywarka, bez mon. szt. 1, monitor 17 „Samtron 76 E szt. 1, mysz A4 tech SWW-35 PS/2 szt. 1, program MKS-VIR 2003 OEM szt. 1 program MS Office 2003PL EDU szt. 1,program Windows XP Home OEM szt. 1, skaner HP Scan Jet 3970 szt. 1

Ww. piśmie Podatnik poinformował tut. organ podatkowy, że:

    - dnia 15.11.2003 r. firma Podatnika otrzymała zamówienie od instytucji posiadającej status szkoły na dostawę sprzętu komputerowego do działalności edukacyjnej
    - dnia 30.12.2003 r. Podatnik wystawił fakturę korygującą do ww. sprzedaży, gdyż stwierdził, że błędnie zastosował stawkę podatku VAT w wysokości 22% zamiast 3%
    - jednakże Podatnik nie dopełnił obowiązku wynikającego z § 3 pkt 2 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2001 r. w sprawie wykazu sprzętu komputerowego, do którego stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3%, oraz warunków jej stosowania, tj. obowiązku przekazania w ciągu 30 dni od dnia sprzedaży jednego egzemplarza zamówienia zawierającego adnotację, że dokonano sprzedaży towarów wymienionych w tym zamówieniu (z podaniem daty sprzedaży) oraz jednego egzemplarza właściwego dokumentu spośród wymienionych w ust. 1 pkt 2-4 (w tym przypadku - ww. zaświadczenia z dnia 15.11.2003 r.) do właściwego dla sprzedawcy urzędu skarbowego

Zdaniem Strony, mimo nie dopełnienia warunku określonego w § 3 pkt 2, przysługuje prawo do zastosowania, w tym przypadku, obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 3% przy sprzedaży sprzętu komputerowego dla szkoły, ponieważ zostały spełnione wymogi § 3 pkt 1 ww. rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 2001 r., cyt... "mam prawo dokonać korekty naliczenia poprzez zastosowanie stawki 3% i obniżyć wartość podatku należnego w ewidencji sprzedaży VAT oraz na deklaracji podatkowej, za miesiąc w którym otrzymałem potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę.”
Zgodnie z § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2001 r. w sprawie wykazu sprzętu komputerowego, do którego stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3%, oraz warunków jej stosowania, sprzedawca stosuje stawkę podatku 3%, pod warunkiem otrzymania od szkoły lub przedszkola nabywającego towary, o których mowa w § 2, w 3 egzemplarzach:

    1) zamówienia zawierającego:
    a) nazwę i adres szkoły lub przedszkola nabywającego towary określone w załączniku do rozporządzenia,
    b) numer identyfikacji podatkowej lub numer tymczasowy szkoły lub przedszkola,
    c) nazwę i ilość towarów określonych w załączniki do rozporządzenia, które będzie nabywała szkoła lub przedszkole,
    d) potwierdzenie właściwego organu, że sprzęt komputerowy wymieniony w zamówieniu jest związany z realizowana przez nabywcę działalnością dydaktyczną lub edukacyjną, oraz
    2) zaświadczenia lub poświadczenia wydanego przez właściwy organ o prowadzeniu szkoły lub przedszkola.

Rozpatrując stanowisko Strony w powyższej sprawie w świetle ww. uregulowania zawartego w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2001 r. należy zauważyć, że ustawodawca uzależnił możliwość zastosowania obniżonej do 3% stawki podatku VAT przy sprzedaży sprzętu komputerowego, o którym mowa w § 2, od otrzymania (od szkoły lub przedszkola) dwóch dokumentów: ww. zamówienia oraz zaświadczenia lub poświadczenia wydanego przez właściwy organ o prowadzeniu szkoły lub przedszkola. Z przedstawionego materiału dowodowego wynika, że Strona otrzymała od szkoły oba dokumenty tj. zamówienie oraz zaświadczenie, miała więc prawo do zastosowania obniżonej do 3% stawki podatku VAT tylko przy sprzedaży dla szkoły sprzętu komputerowego wymienionego w załączniku do ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2001 r. zawierającego listę sprzętu komputerowego, do którego stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3%. Na tej liście zostały wymienione, w części I. „Towary sprzedawane w kraju”: jednostki centralne komputerów, serwery, zestawy komputerów stacjonarnych, drukarki, skanery, urządzenia komputerowe do pisma Braile"a, urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).
Na ww. liście nie zostały wymienione programy, o których mowa w zamówieniu z dnia 15.11.2003 r. (poz. 6-9), zatem - nie można zastosować obniżonej do 3% stawki podatku VAT do nich, lecz stawkę 22%, ponieważ założeniem ustawodawcy, w przypadku zastosowania preferencyjnej stawki VAT 3% na sprzęt komputerowy było wyposażenie szkół w podstawowe urządzenia, natomiast pozostałe urządzenia nie mieszczą się w katalogu ww. sprzętu objętego obniżoną do 3% stawką podatku VAT.
Odnosząc się do zapytania Strony co do prawa dokonania korekty poprzez zastosowanie stawki 3% zamiast 22% i możliwości obniżenia wartości podatku należnego w ewidencji sprzedaży VAT oraz w deklaracji podatkowej, za miesiąc w którym Podatnik otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę tutejszy organ podatkowy zauważa, że zasady wystawiania faktur korygujących zostały uregulowane w § 41 i § 42 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.)
Zgodnie z powyższym uregulowaniem podatnik ma prawo do wystawienia faktury korygującej, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 15 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o PTU (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) lub gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego za m-c (lub kwartał), w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie.
Zatem, zdaniem tutejszego organu podatkowego, Strona ma prawo dokonać korekty podatku należnego poprzez zastosowanie stawki 3% zamiast 22% przy sprzedaży sprzętu komputerowego dla szkoły, za miesiąc w którym Strona otrzymała potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę.”



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj