Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PP 448-231/2004
z 4 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 448-231/2004
Data
2004.10.04



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
ryczałty
usługi taksówkowe
zryczałtowany podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Zryczałtowana forma opodatkowania usług transportu osób taksówką.


Na podstawie art. 14a §1 i §3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław Fabryczna odpowiadając na pismo Strony w sprawie interpretacji przepisów podatkowych w sprawie opodatkowania usług transportu osób taksówką w formie zryczałtowanej informuje, że zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) dla towarów i usług, wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W poz. 143 załącznika Nr 3 wymieniono usługi taksówkowe oraz wynajmowania samochodów osobowych z kierowca.
Jednakże zgodnie z art. 114 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnik świadczący usługi taksówek osobowych (PKW i U 60.22.11-00.00) może wybrać opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki 3%, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosował ryczałt.
Wybór ten powoduje, że podatnik dokonując sprzedaży usług przewozu taksówkami osobowymi stosuje 3% stawkę podatku VAT, dokumentując sprzedaż usługi paragonem fiskalnym bądź fakturą VAT. Dane, które powinna zawierać faktura zawarto w treści art. 106 ust. 1 ustawy o PTU, w szczególności jest to data dokonania sprzedaży, cena jednostkowa bez podatku, podstawa opodatkowania, stawka i kwota podatku, kwota należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Natomiast dane, które powinien zawierać paragon fiskalny drukowany przez kasy o zastosowaniu specjalnym, przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami uregulowano w §4 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, 948 ze zm.), jest to m. in. wartość sprzedaży i kwoty podatku wg poszczególnych stawek.
Stronę techniczną funkcjonowania kas określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.), a w sprawie przeprowadzenia technicznej zmiany stosowanej stawki podatku VAT należy zgłosić się do serwisu kas rejestrujących.
Nadmienia się również, że przy opodatkowaniu usług taksówek osobowych w formie ryczałtu nie stosuje się przepisu art. 86 ustawy o PTU, czyli podatnikowi nie przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.
Ponadto w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu podatnik zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy o PTU składa w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu skróconą deklaracje podatkową VAT- 12.
Podatnik, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu, może zrezygnować z tej formy opodatkowania, nie wcześniej jednak niż po upływie 12 miesięcy, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego nie będzie rozliczał się w formie ryczałtu.
Zatem słuszne jest stanowisko Strony, że dokonując wyboru opodatkowania w formie ryczałtu przy sprzedaży stosuje 3% stawkę podatku VAT, potwierdzając sprzedaż paragonem fiskalnym bądź fakturą VAT, na której wyszczególniona jest właściwa stawka i kwota podatku należnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj