Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/2-443/155/04
z 8 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/2-443/155/04
Data
2005.02.08



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
akceptacja faktury
drewno opałowe
faktura VAT
fakturowanie
wystawca faktury


Pytanie podatnika
dotyczy faktur VAT


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie przepisu art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2004 r., informacji udzielonej jednostce przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie pismem z dnia 23.06.2004 r. (znak: PUS.II./443/111-1/2004) w zakresie stosowania przepisów o podatku od towarów i usług, wyjaśnia:

1. W świetle § 13 ust. 1 obowiązującego od dnia 1.05.2004 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), nabywcy towarów i usług od zarejestrowanych podatników podatku VAT czynnych, mogą wystawiać faktury stwierdzające dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług oznaczone jako „FAKTURA VAT”. Możliwość skorzystania z przedstawionego uprawnienia uzależniona została od wypełnienia warunków zawartych w punktach 1 i 2 cyt. § 13 ust. 1 rozporządzenia. Przede wszystkim nabywca winien być zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym i zawrzeć z dokonującym dostawy towarów lub świadczącym usługi, umowę upoważniającą do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów, w imieniu i na rachunek dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy (§ 13 ust. 1 pkt 1 lit. a i b cyt. rozporządzenia). Ponadto o zawarciu takiej umowy należy pisemnie poinformować naczelników urzędów skarbowych właściwych dla obu stron umowy, w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia, podając w szczególności dane dotyczące dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi oraz nabywcy, datę zawarcia umowy, okres obowiązywania umowy (§ 13 ust. 1 pkt 2 lit. a, b i c cyt. rozporządzenia). Równocześnie w § 13 ust. 2 cyt. rozporządzenia wskazano elementy, jakie umowa taka winna zawierać.

W sytuacji jak przedstawiona w piśmie jednostki z dnia 7.05.2004 r. – umowy zawierające upoważnienie do wystawiania faktur w imieniu dostawcy sporządzono przed 1.05.2004 r. - wejście w życie nowych regulacji prawnych powoduje konieczność zawarcia nowych umów lub dokonania w dotychczas zawartych odpowiednich zmian poprzez aneksy, tak aby w swej treści umowy te zgodne były w wymogami z § 13 ust. 2 cyt. rozporządzenia. O fakcie zawarcia takich umów należy bezwzględnie poinformować naczelników urzędów skarbowych właściwych dla obu stron umowy.

Wobec powyższego wyrażona w piśmie z dnia 7.05.2004 r. opinia jednostki w tej kwestii, jest błędna.

2. Umowa, o której mowa w § 13 ust. 1 cyt. rozporządzenia winna zawierać m.in. postanowienie, iż podatnik dokonujący nabycia towarów lub usług będzie przedstawiał drugiej stronie umowy oryginał i kopię faktury do jej akceptacji w formie podpisu, z tym że termin przedstawienia do akceptacji oryginału faktury ma być tak określony w umowie, aby było możliwe dokonanie terminowego rozliczenia podatku przez dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi; kopia faktury pozostaje u dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi - § 13 ust. 2 pkt 2 lit. b cyt. rozporządzenia. W analizowanym rozporządzeniu nie przewidziano odstępstw od przedstawionej metody akceptacji faktur, wobec czego prezentowane przez jednostkę w tej kwestii stanowisko w piśmie z dnia 7.05.2004 r. uznać należy za nieprawidłowe, bowiem podpis osoby reprezentującej „dostawcę” uznać należy za obowiązkowy element wymienionych dokumentów.

3. W załączniku nr 3 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), stanowiącym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7 %, w pozycji 10 wymieniono drewno opałowe”. Oznacza to, iż dostawa tego towaru opodatkowana będzie wg 7-procentowej stawki podatku od towarów i usług niezależnie od tego, czy dostawcą będzie jego producent, czy tez podmiot, który nabył ten towar w celu dalszej odprzedaży.

Stanowisko jednostki w tym zakresie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj