Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1869/04/CIP/06
z 25 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1869/04/CIP/06
Data
2004.10.25



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
podatek od towarów i usług
statek
stawki podatku
zaopatrzenie


Pytanie podatnika
1. Czy na podstawie powyższych danych ze świadectwa homologacji można uznać, iż dopuszczalna ładowność samochodu wynosi 625 kg ?
2. Czy czynność dostarczania kwiatów na wystrój zacumowanego w porcie polskim promu należącego do armatora z krajów Unii Europejskiej powinna być traktowana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów określona w art. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, czy tez jako dostawa towarów w kraju, stanowiąca na mocy art. 83 ust. 1 pkt 10a szczególny przypadek stosowania stawki 0 % ?
Przedstawiając własne stanowisko odnośnie zapytania w pkt 1 Podatnik stoi na stanowisku, iż jego wyliczenie jest prawidłowe i można je stosować do art. 86 ust. 5 ustawy. Natomiast odnośnie zapytania postawionego w pkt 2 Podatnik uważa, iż dostawę kwiatów na prom należy traktować jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.


Stan faktyczny :

Spółka użytkuje do zaopatrzenia statków samochód marki „Renault Kangoo”, na który w świadectwie homologacji wydanym na dany typ pojazdu określono dopuszczalną masę całkowitą na 1615 kg i masę własną pojazdu 990 kg. Samochód posiada 2 miejsca.

W ramach prowadzonej działalności Spółka w/w samochodem zaopatruje m. in. na zamówienie armatora szwedzkiego prom zawijający do portu w Polsce w kwiaty.

Ocena prawna stanu faktycznego :

Ad. 1 Zgodnie z przepisem art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 mara 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,

n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

  • kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł o czym stanowi zapis w ust. 3 art. 86 cyt. ustawy..

Zgodnie z treścią art. 86 ust 5 w/w ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Z przedstawionego przez Zapytującego stanu faktycznego wynika, że użytkuje on samochód ciężarowy marki „Renault Kangoo”. W świadectwie homologacji wydanym na dany typ pojazdu określono masę własną samochodu 990 kg i dopuszczalną masę całkowitą 1615 kg, nie podając odrębnie jego ładowności. Jednakże dopuszczalna masa całkowita pojazdu to nic innego jak masa własna pojazdu plus masa przewożonego ładunku. Zatem różnica tych dwóch wielkości wykazana w świadectwie homologacji stanowi potwierdzenie dopuszczalnej ładowności samochodu. Zważywszy więc, że tak wyliczona ładowność użytkowanego samochodu jest wyższa, niż określona wzorem zamieszczonym w cyt. art. 86 ust. 3 ustawy – samochód ten w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jest samochodem ciężarowym.

Ad. 2. Zgodnie z art. 13 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

W art. 13 ust. 8 ustawodawca zastrzegł, iż za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów nie uznaje się dostawy towarów, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1, 3, 6, 10 i 18.

W myśl art. 83 ust. 10 lit. a) cyt. ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu 0% stawką VAT podlega dostawa towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków używanych do żeglugi na pełnym morzu oraz przewożących pasażerów za opłatą lub używanych dla celów gospodarczych, przemysłowych lub do połowów.

Opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0 % podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie (art. 83 ust. 2).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik dokonuje dostawy kwiatów na wystrój zawijającego i cumującego w polskim porcie promu pasażerskiego, należącego do armatora mającego siedzibę w jednym z krajów Unii Europejskiej.

Jeżeli zatem Podatnik dostarcza towar (kwiaty cięte) na prom pasażerski i towar ten służy bezpośrednio zaopatrzeniu promu, to działalność Zapytującego wyczerpuje przesłanki wskazane w cyt. art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy i przy spełnieniu warunków określonych w art. 83 ust. 2 cyt. ustawy podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 0 %.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj