Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PO/005-0006/05
z 30 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO/005-0006/05
Data
2004.11.30



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
W wystąpieniu w trybie art.14 a Ordynacji podatkowej darczyńcy zwrócili się o potwierdzenie swego stanowiska, iż „kwota przekazana od każdego z rodziców i zwolniona od podatku wyniesie:19.274 x 2 rodziców = 38.548zł PLN a nie 19.274zł PLN od obojga rodziców...”.


Stan faktyczny.

Rodzice w drodze darowizny przekazali na rzecz małoletniej córki pewną kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na zakup na rynku wtórnym spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Jest to jedyna darowizna zdziałana w okresie ostatnich 5 lat.

Ocena prawna stanu faktycznego.

Zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 28.07.1983r o podatku od spadków i darowizn (tj. Dz. U. z 2004r nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) zwalnia się od tego podatku nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nie przekraczającej 9.637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19.274zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, jeżeli pieniądze te lub rzeczy obdarowany przeznaczy na:

  • wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni,
  • budowę lokalu w małym domu mieszkalnym,
  • budowę domu jednorodzinnego,
  • nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe (art. 14 ust. 2). Do I grupy podatkowej zalicza się między innymi zstępnych i wstępnych, zatem rodziców i dzieci.

Art. 172 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 15.12.2000r o spółdzielniach mieszkaniowych (tj. Dz. U. z 2003r nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) stanowi, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym. Zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obejmuje także wkład budowlany.

Tak więc zwolnienie od podatku od spadków i darowizn określone w art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy obejmuje nabycie w drodze darowizny przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej pieniędzy, jeżeli przeznaczone zostaną na cele wymienione w tym przepisie (w tym na wkład budowlany, w związku z nabyciem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego). Zwolnieniu w przedstawionej sprawie podlega łącznie kwota 19.274zł.

Ponadto na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu nie podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własność rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości nie przekraczającej 9.637 zł, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej.

Pieniądze zaliczane są do rzeczy sui generis, tzn. do rzeczy oznaczonych co do gatunku, ponieważ ich wartość nie wynika z właściwości fizycznych, lecz gwarancji jakie zapewnia Państwo ich sile nabywczej. Zatem nabycie od rodziców środków pieniężnych powoduje wyłączenie z podstawy opodatkowania w stosunku do każdego z nich odrębnie kwoty 9.637zł, co daje łącznie kwotę 19.274zl.

Organ podatkowy, w świetle przedstawionego stanu faktycznego, podziela stanowisko pytających, iż zdziałanie darowizny środków pieniężnych przez rodziców na rzecz córki nie spowoduje objęcia opodatkowaniem kwoty 38.548zł, wobec zasadności zastosowania dwóch podstaw zwolnienia (art. 4 ust. 1 pkt 5 i art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj