Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PD.I/423-7/04
z 3 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD.I/423-7/04
Data
2005.01.03



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
apteka
koszty uzyskania przychodów
potrącalność kosztów
refundacja
refundacja ceny leków


Pytanie podatnika
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka prowadzi także apteki. W aptekach dokonywana jest sprzedaż leków, które częściowo - w zakresie ich ceny - refundowane są ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Momentem zaliczenia do przychodów podatkowych refundacji z tytułu sprzedaży leków jest dzień wpływu środków na rachunek bankowy. Spółka zapytuje, czy koszt własny sprzedaży – czyli wartość sprzedanych towarów w cenie ich zakupu - należy uznać za koszt uzyskania przychodu współmiernie do naliczonego w danym miesiącu przychodu, czy też cały koszt własny sprzedaży należy uznać za koszt uzyskania w miesiącu, w którym miała miejsce sprzedaż faktyczna zaewidencjonowana w kasie fiskalnej.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Natomiast ust. 4 art. 15 stanowi, iż koszty uzyskania przychodu są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Przepis ten wskazuje na obowiązek rozliczenia kosztów uzyskania przychodu w roku podatkowym, którego dotyczą - nie reguluje więc kwestii rozliczania kosztów w poszczególnych okresach roku podatkowego.
Tak więc w świetle cytowanych przepisów art. 15, wydatki na nabycie leków lub materiałów medycznych – jako poniesione w celu uzyskania przychodu – są niewątpliwie kosztem uzyskania przychodu w odniesieniu do przychodu uzyskanego ze sprzedaży, bez względu na fakt, iż część ceny leków refundowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a kwota refundacji stanowi przychód w momencie jej otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj