Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
III/446-80/05
z 28 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III/446-80/05
Data
2005.01.28



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
bilety
kara
opłaty dodatkowe


Pytanie podatnika
Opodatkowanie podatkiem VAT opłat dodatkowych pobieranych w ramach kontroli biletów w autobusach komunikacji miejskiej.


Działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. - zgodnie z brzmieniem obowiązujący w dacie złożenia wniosku) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu w odpowiedzi na zapytanie z dnia 22 grudnia 2004r. (data wpływu) dotyczące zastosowania nowej ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT opłat pobieranych w ramach kontroli biletów w autobusach komunikacji miejskiej informuje:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W świetle powołanych przepisów czynność pobierania opłat dodatkowych za przejazd bez odpowiedniego dokumentu przewozu albo dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego, dokonywana przez przewoźnika lub osobę przez niego upoważnioną, nie stanowi usługi w rozumieniu ustawy o VAT, ponieważ nie ma charakteru świadczenia wzajemnego.

Pomiędzy usługodawcą a nabywcą musi istnieć stosunek prawny, z którego wynika obowiązek świadczenia usługi oraz zapłaty wynagrodzenia za wykonaną usługę.

Podsumowując, pobór opłat dodatkowych przez przewoźnika lub osobę przez niego upoważnioną - za podróżowanie bez odpowiedniego dokumentu przewozu albo dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego dokonywany na podstawie art. 33a ust. 3 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. Prawo przewozowe (Dz. U. z 2000r. Nr 50, poz. 601), nie stanowi czynności świadczenia usług o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1ustawy o VAT. W związku z powyższym przedmiotowe opłaty nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj