Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDF I/415-56/04
z 21 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF I/415-56/04
Data
2004.12.21



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odpisy amortyzacyjne
środek trwały


Pytanie podatnika
Zaliczenie odpisów amortyzacyjnych lokalu użytkowego do kosztów działalności gospodarczej oraz wniesienie wartości budynku do umowy spółki. Czy zakładając spółkę cywilną należy wnieść aktem notarialnym nieruchomość będącą w przyszłości środkiem trwałym tej spółki?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 18 listopada 2004 r. dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie możliwości zaliczenia odpisów amortyzacyjnych lokalu użytkowego do kosztów działalności spółki cywilnej – wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 22a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej u.p.d.o.f. - amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budynki, budowle oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W przypadku wykorzystywania przez wspólników spółki do celów prowadzonej działalności nieruchomości stanowiącej ich wspólną własność, w sytuacji gdy nabycie tej nieruchomości nastąpiło przez wspólników jako osoby fizyczne, niezbędnym będzie dokonanie przekazania tej nieruchomości na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i wniesienie jej w formie wkładu do spółki.
Po dokonaniu powyższych czynności będzie można nieruchomość uznać za środek trwały i dokonywać odpisów amortyzacyjnych od jej wartości.

W sytuacji, gdy zakup nieruchomości lub jej wybudowanie nastąpiło w ramach działalności gospodarczej nie będzie koniecznym wnoszenie przedmiotowej nieruchomości jako wkładu do spółki cywilnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj