Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kozienicach
US-8/PPM/443-36/04/05
z 28 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-8/PPM/443-36/04/05
Data
2005.01.28



Autor
Urząd Skarbowy w Kozienicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
kościół
podatek od towarów i usług
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Według jakiej stawki należy opodatkować wykonywane w kościele usługi remontowo-budowlano?


W odpowiedzi na pismo, działając w trybie art. 14 a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmn.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik wykonuje w budynku kościoła usługi remontowe, polegające na skuwaniu uszkodzonych i uzupełnianiu starych-nowymi tynkami, remoncie gzymsów oraz malowaniu. Kościół przeznaczony jest do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych, nikt w nim nie zamieszkuje.

Zdniem podatnika powyższe prace winny zostać sklasyfikowane pod nr PKOB 113 i opodatkowane wg stawki 7%.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanu prawnego stwierdza się, że zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit a ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) do dnia 31.12.2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

W myśl art. 2 pkt 12 ustawy o VAT do obiektów budownictwa mieszkaniowego zalicza się m.in.budynki kościołów zaklasyfikowane do budynków zbiorowego zamieszkania PKOB 113.

Należy jednak podkreślić, iż zgodnie z objaśnieniami wstępnymi zawartymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316)budynki mieszkalne (PKOB 111, 112, 113) są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.W przypadku, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Z przedstawionego w piśmie stanu wynika, że podatnik wykonuje usługi remontowe w budynku kościoła, który przeznaczony jest wyłącznie do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych. W myśl Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych ten rodzaj budynków został zaklasyfikowany do działu budynków niemieszkalnych pod numerem PKOB 1272. Powyższe obiekty nie mieszczą się w grupie 113 PKOB-"budynki zbiorowego zamieszkania". Co oznacza, że świadczenie przez podatnika usług, których przedmiotem są prace remontowe w przedmiotowym kościele w świetle w/w przepisów podlega opodatkowaniu według stawki 22% - zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj