Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/1-0050/157/04
z 26 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/1-0050/157/04
Data
2005.01.26


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
targowisko
zarządzanie
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności realizowanych w ramach umowy na administrowanie ogólnodostępnym targowiskiem (pobieranie opłaty targowej, wyznaczanie miejsc, realizacja warunków sanitarnych, ochrony przeciwpożarowej i porządku)


W związku z pisemną informacją Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubaczowie z dnia 10.08.2004 r. (znak: US-IIa-005/9/2004) o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzieloną na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie podatnika, Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, na podstawie art. 14b § 2 ww. ustawy, dokonuje zmiany udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego informacji:

Zapytanie podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności realizowanych w ramach umowy na administrowanie ogólnodostępnym targowiskiem (pobieranie opłaty targowej, wyznaczanie miejsc, realizacja warunków sanitarnych, ochrony przeciwpożarowej i porządku).

Co do zasady czynności wykonywane w ramach umowy na administrowanie ogólnodostępnym targowiskiem za które ustalono wynagrodzenie prowizyjne od zainkasowanej kwoty podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podatku 22 %, na podstawie art. 41 § 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Należy jednocześnie zauważyć, iż zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników (zwolnienie podmiotowe), u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w zł odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Przez wartość sprzedaży, w przypadku podatników, (pośredników) o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4, rozumie się 30 krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usług. Należy tutaj zauważyć iż, przepis art. 168 § 3 określa w sposób szczególny wartość sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113, za rok 2003 oraz za okres od dnia 1.01.2004 do dnia 30.04.2004 r. – jest to wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, ze zm.).

Z kolei zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności wynikające z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa lub innej umowy o podobnym charakterze, w przypadku których podstawę opodatkowania dla agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby, świadczącej usługi o podobnym charakterze, stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, pomniejszona o kwotę podatku (zwolnienie przedmiotowe). Zwolnienie powyższe, dotyczy tych podatników, którzy w danym roku podatkowym (uprzednio) mogli korzystać ze zwolnienia podmiotowego (nie byli objęci wyłączeniem ze stosowania tego prawa) i dotyczy wartości sprzedaży w danym roku podatkowym z tytułu wykonywania czynności wymienionych wyżej, nieprzekraczającej kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro (§ 9 ust. 2 ww. rozporządzenia). Zwolnienie to, stosuje się pod warunkiem, że wartość sprzedaży opodatkowanej (suma kwot należnych z tego tytułu) nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro; do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku (§ 9 ust. 3 ww. rozporządzenia). Niemniej zwolnienia przedmiotowych usług, nie stosuje się do podatników:

  1. zarejestrowanych jako „podatnicy VAT czynni”,
  2. wykonujących również inne, niż z umów określonych na wstępie, czynności opodatkowane,
  3. wykonujących w ramach wskazanych umów usługi prawnicze, w zakresie doradztwa lub jubilerskie,
  4. którzy zrezygnowali z prawa do zwolnień podmiotowych lub utracili to prawo w poprzednich latach podatkowych i od daty rezygnacji lub utraty tego prawa nie upłynęły 3 lata.

Przy spełnieniu przez podatnika wymienionych wyżej warunków przedmiotowa usługa objęta będzie zwolnieniem z podatku VAT. W przeciwnym razie jej świadczenie podlega 22-procentowej stawce podatku od towarów i usług.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj