Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brodnicy
PP/443-40/04
z 27 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-40/04
Data
2004.08.27



Autor
Urząd Skarbowy w Brodnicy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca


Pytanie podatnika
Dotyczy możliwości dokonania korekty podatku naliczonego.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brodnicy działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) odpowiadając na pismo w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje:

W dniu 30 lipca 2004 roku do tutejszego organu podatkowego wpłynęło zapytanie w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w sprawie możliwości dokonywania korekt.

Pytanie dotyczy możliwości dokonania korekty podatku naliczonego za miesiąc styczeń 2003r.. Zdaniem Strony podatnicy, którzy nie dokonali odliczenia podatku we właściwym okresie rozliczeniowym lub nieprawidłowo sporządzili deklarację VAT, mają możliwość dokonania korekty kwot podatku VAT naliczonego w okresie 5 lat licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Zatem ze względu na brak szczególnej regulacji w przepisach przejściowych istnieje możliwość dokonywania korekt podatku naliczonego za okresy rozliczeniowe sprzed 1 maja 2004r., z zachowaniem 5 letniego okresu przewidzianego w ustawie.

Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r., o podatku od towarów i usług, w zakresie prawa podatnika do dokonywania korekt podatku naliczonego formułują nieco odmienne zasady od poprzednio obowiązujących. Kwestię korekty podatku naliczonego ustawodawca poruszył w art. 86 ust. 13 w/w ustawy. Zgodnie z którym, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony we wskazanych w ustawach terminach, może dokonać odliczenia tego podatku przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do odliczenia, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Zatem aby ustalić termin, w którym podatnik może dokonać korekty podatku naliczonego, przede wszystkim należy znać terminy, w jakich ustawodawca umożliwił podatnikom odliczanie kwot podatku naliczonego. Poza wyraźnie uregulowanymi przypadkami szczególnymi, ustalającymi odmiennie termin, w jakim podatnik może obniżyć podatek należny o podatek naliczony, generalnie odliczenie – zgodnie z art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT – następuje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny bądź w rozliczeniu za okres następny. Jednocześnie należy pamiętać o zasadzie wyrażonej w art. 86 ust. 12 ustawy o VAT, uzależniającej prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel bądź do wykonania usługi.

Pomimo zasadniczych zmian w zakresie korekt deklaracji, wynikających z ustawy o VAT, nadal należy, korygując deklaracje dla podatku od towarów i usług mieć na względzie przepisy ustawy – Ordynacja podatkowa. Konieczność ich stosowania podkreślił ustawodawca w art. 86 ust. 15 ustawy o VAT, nakazując podatnikom korygującym deklarację w sytuacji gdy w ustawowym terminie nie odliczyli podatku naliczonego, odpowiednie stosowanie przepisu art. 81b ustawy – Ordynacja podatkowa.

Mając na uwadze obecne uregulowania ustawowe, które nie zawierają żadnych przepisów przejściowych termin 5-letni na dokonanie korekty deklaracji dotyczy także deklaracji składanych jeszcze pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm.).

Odpowiedzi niniejszej udzielono w oparciu o stan faktyczny scharakteryzowany we wniosku oraz o stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj