Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PP/443/49/04
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/49/04
Data
2004.08.09



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Obowiązek podatkowy --> Podmioty zobowiązane

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Zgłoszenie rejestracyjne


Słowa kluczowe
obowiązki spadkobierców
remanent likwidacyjny
spis z natury


Pytanie podatnika
Jakie obowiązki ciążą na spadkobiercy po śmierci ojca, który prowadził działalność gospodarczą?


Mając na uwadze art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionym pismem z dnia 8.07.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle informuje:

Zwróciła się pani z prośbą o pisemne udzielenie informacji, czy w związku ze śmiercią ojca, który prowadził działalność gospodarczą, dopełniła pani wszystkich obowiązków ciążących na pani jako na spadkobierczyni. Stan faktyczny:

Na dzień śmierci ojca 13.06.2004 r. sporządzono spis z natury towarów i wyposażenia oraz produktów gotowych, które uległy zepsuciu. W dniu 18.06.2004 r. złożono w tut. Urzędzie druk VAT-Z oraz druk NIP-3. Remanentu likwidacyjnego nie złożono i nie odprowadzono podatku VAT od towarów, w stosunku do których zmarły podatnik odliczył podatek naliczony. Zapłacono zobowiązania z tytułu podatku VAT oraz podatku dochodowego dotyczące działalności zmarłego ojca. W dniu 18.06.2004 r. rozpoczęła pani działalność gospodarczą, kontynuując ją po zmarłym ojcu. Od towarów przejętych w remanencie po ojcu nie odprowadzała pani podatku VAT.

W przedstawionym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle informuje:

W zakresie podatku od towarów i usług:

W myśl art. 96 ust. 6, jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT. Zgłoszenia o zaprzestaniu działalności w wyniku śmierci podatnika na formularzu VAT-Z dokonuje jego następca prawny. W związku ze śmiercią podatnika prowadzącego jednoosobowo działalność gospodarczą, następca prawny tego podatnika nie ma obowiązku sporządzenia spisu z natury towarów, o których mowa w art. 14 ustawy z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) o podatku od towarów i usług oraz nie ma obowiązku odprowadzania podatku należnego z tego tytułu, gdyż obowiązek sporządzenia spisu z natury nie powstał za życia podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 97 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe.

W zakresie podatku od nabycia praw do spadku:

  • zgodnie z przepisami art. 6 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 29.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.), obowiązek podatkowy w podatku od nabycia praw do spadku powstaje z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu w przedmiocie stwierdzenia nabycia praw do spadku i ciąży on na nabywcy (spadkobiercy) będącym osobą fizyczną (art. 1 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 5 cyt. wyż. ustawy),
  • nabywca-spadkobierca, ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego o nabyciu majątku w drodze spadku, właściwemu miejscowo (ze względu na miejsce położenia nieruchomości stanowiących masę spadkową), organowi podatkowemu, którym jest naczelnik właściwego urzędu skarbowego, w terminie miesiąca od daty powstania obowiązku podatkowego, a to stosownie do treści § 1 ust. 1 pkt 1 w związku z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.05.2001 r. w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 40, poz. 462 ze zm.),
  • jeżeli przedmiot opodatkowania stał się współwłasnością dwóch lub więcej podatników, mogą oni złożyć jedno wspólne zeznanie, zaopatrzone w podpisy wszystkich zobowiązanych do złożenia zeznania (§ 3 cyt. wyż. rozporządzenia).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj