Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
BD-M/436-53/04
z 24 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BD-M/436-53/04
Data
2005.01.24



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
pożyczka
zmiana umowy
zmiana umowy spółki
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy udzielenie pożyczki spółce z o. o. przez jej wspólnika, przeznaczonej na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej , podlega podatkowi od czynnośći cywilnoprawnych?


Zwolnienie określone w art. 9 pkt. 10 lit g ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz. U. Nr 86, poz. 959 z późn. zm. ) dotyczące pożyczki udzielonej na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki nie ma zastosowania w przypadku pożyczek udzielonych spółce z o. o. przez jej wspólnika.

Czynność taka – w stanie prawnym obowiązującym do dnia 30.04.2004r. – jest bowiem w świetle art. 1 ust. 3 pkt. 4 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych uznawana za zmianę umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 5 tej ustawy umowa spółki i jej zmiany podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli spółka ma siedzibę w Polsce.

Mając powyższe na uwadze każda umowa pożyczki dokonana na rzecz spółki z o.o. mającej siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej przez jej udziałowca podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Podstawę opodatkowania stanowi kwota lub wartość pożyczki ( art. 6 ust. 1 pkt. 8 lit. d ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych) ) a stawkę i sposób obliczenia podatku określa art. 7 ust. 1 pkt. 9 lit. c oraz ust. 2 omawianej ustawy.

W przypadku zmiany umowy spółki podatek oblicza się od sumy wartości wkładów wniesionych do majątku spółki, kapitału zakładowego, dopłat i pożyczek, a podatek obliczony według skali określonej w art. 7 ust. 1 pkt. 9 pomniejsza się o kwotę podatku zapłaconego przed powiększeniem majątku spółki, kapitału zakładowego oraz od wcześniejszych dopłat i pożyczek.

Końcowo informuje się, że dopiero z dniem przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej pożyczki udzielone spółce kapitałowej przez jej wspólnika - zawarte po dniu 30.04.2004r. - podlegają zwolnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych – art. 9 pkt 10 lit. h) ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj