Interpretacja Urzędu Celnego I w Łodzi
361000-PA-910-581/04
z 12 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
361000-PA-910-581/04
Data
2004.10.12



Autor
Urząd Celny I w Łodzi


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne

Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Obowiązek podatkowy i podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
opłata paliwowa


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży detalicznej w stacjach benzynowych gazu płynnego o symbolu PKWiU 23.20.21, wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych przystosowanych technicznie do zasilania tym paliwem.Czy podatnik od dnia 01.05.2005 r. podlega obowiązkowi opłacania opłaty paliwowej od sprzedawanego gazu płynnego w stacjach paliwowych przeznaczonego do tankowania pojazdów samochodowych przystosowanych technicznie do zasilania tym paliwem?


Naczelnik Urzędu Celnego I w Łodzi na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm. ) w odpowiedzi na zapytanie złożone w piśmie z dnia 10.09.2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania regulacji nakładających obowiązek zapłaty opłaty paliwowej, informuje co następuje:

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym ( Dz. U. nr 29, poz. 257 ) wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi są paliwa silnikowe, oleje opałowe i gaz, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe określone w załączniku nr 2 do ustawy.

Stosownie do art. 4 wyżej cytowanej ustawy opodatkowaniu akcyzie podlega m. in. sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju.

Na podstawie art. 11 wyżej cytowanej Ustawy podatnikami akcyzy są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie majace osobowości prawnej, które dokonują czynności podlegających opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 63 w/w ustawy producentami paliw silnikowych w rozumieniu ustawy jest również podmiot, który wytwarza paliwa silnikowe w drodze mieszanin lub przekwalifikowania komponentów paliwowych, a także, który dokonuje rozlewu gazu płynnego.

Stosownie do art. 37 h ustawy z dnia 27 pażdziernika 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym ( Dz. U. nr 110/2001, poz. 1192 ze zm. ) wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych przystosowanych technicznie do zasilania tym paliwem podlega opłacie paliwowej zwanej dalej "opłatą paliwową".

Zgodnie z art. 37 k ustawy o autostradach obowiązek zapłaty opłaty paliwowej powstaje z dniem sprzedaży.

Obowiązek zapłaty opłaty paliwowej od gazu, o którym mowa w art. 37 h, ciąży na podmiocie dokonującym sprzedaży detalicznej tego gazu. Natomiast zgodnie z art. 37 l ustawy, podstawą do obliczenia wysokości opłaty paliwowej jest ilość gazu, od jakiej podmiot dokonujący sprzedaży detalicznej tego gazu jest obowiązany zapłacić podatek akcyzowy.

Z uwagi na fakt, że od dnia 1 maja 2004 r. na sprzedawcy detalicznym gazu, co do zasady nie ciąży obowiązek podatkowy z tytułu podatku akcyzowego, nie będzie on tym samym zobligowanym do uiszczenia opłaty paliwowej.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, iż jeśli Podatnik posiada zapasy gazu nabyte przed 1 maja 2004 r. dokonując obecnie ich sprzedaży, zobowiązany jest zapłacić podatek akcyzowy oraz ilości te winny stanowić podstawę obliczenia wysokości opłaty paliwowej.

Odpowiedzi powyższej udzielono w oparciu o stan faktyczny ptrzedstawiony w zapytaniu oraz o stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedż jest zgodna z obowiazującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj