Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
US-PP-443/ 201 /2004
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP-443/ 201 /2004
Data
2004.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
dostawa wewnątrzwspólnotowa
faktura VAT
internet
obowiązek podatkowy
podatnik VAT UE
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
usługi informatyczne
usługi teleinformatyczne


Pytanie podatnika
W jaki sposób będzie opodatkowane wykonywanie przeze mnie usług teleinformatycznych na terenie Czech oraz dojazd do Czech w celu wykonania usług, który będę wykazywał na fakturze w formie ryczałtu?Czy w sytuacji wykonania usługi (np. strony internetowej) w Polsce, ale dla podatnika unijnego w Czechach spowoduje przeniesienie obowiązku podatkowego na nabywcę usługi w Czechach i usługa ta nie będzie wykazywana przez usługodawcę w deklaracji VAT-7?Czy jeśli będę sprzedawał towar z Polski do Czech dla podatnika unijnego, to sprzedaż ta będzie opodatkowana stawką „0” i wykazywana w deklaracji VAT-7 jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , iż będzie Pan wykonywał usługi teleinformatyczne na terenie państwa czeskiego na rzecz podatnika zarejestrowanego do transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz na terenie państwa polskiego na rzecz podatnika czeskiego również zarejestrowanego do transakcji wewnątrzwspólnotowych . Ponadto będzie Pan dokonywał dostaw wewnątrzwspólnotowych dla podatnika czeskiego.

Zapytanie dotyczy miejsca świadczenia usług elektronicznych oraz stawki podatku VAT na dostawę wewnątrzwspólnotową.

Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim informuje:

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 ,poz. 535 z 2004r/ w art. 2 pkt. 26 definiuje usługi elektroniczne jako usługi świadczone za pomocą internetu lub podobnej sieci elektronicznej , których świadczenie z natury zależne jest od technologii informatycznej i z reguły usługi te są zautomatyzowane, wymagają niewielkiej interwencji człowieka , oraz niemożliwe jest ich wykonanie bez wykorzystania technologii informatycznej , w szczególności usługami elektronicznymi są :

    - tworzenie i utrzymanie stron internetowych , zdalne zarządzanie programami i sprzętem,
    - dostarczanie oprogramowania oraz jego uaktualnień,
    - dostarczanie obrazów , tekstów i informacji oraz udostępniania baz danych,
    - dostarczanie muzyki, filmów i gier , w tym gier losowych i hazardowych , jak również przekazów o charakterze politycznym , kulturalnym , artystycznym , sportowym , naukowym i rozrywkowym oraz informacji o wydarzeniach,
    - usługi kształcenia korespondencyjnego.

Natomiast do usług elektronicznych nie zalicza się usług nadawczych radiowych i telewizyjnych , chyba że program radiowy lub telewizyjny nadawany jest za pośrednictwem internetu lub podobnej sieci elektronicznej , oraz usług telekomunikacyjnych.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce , gdzie świadczący usługę posiada siedzibę , a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności , z którego świadczy usługi – miejsce , gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności ; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania , z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

W art. 27 ust. 4 pkt 9 w związku z ust. 3 postanowiono , że jeżeli tak rozumiane usługi elektroniczne są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty , ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę to miejscem świadczenia tych usług jest miejsce , gdzie nabywca usługi posiada siedzibę , stałe miejsce prowadzenia działalności , dla którego dana usługa jest świadczona , a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności , stały adres lub miejsce zamieszkania .

W związku z tym, jeżeli świadczy Pan usługi wymienione w art. 2 pkt. 26 ustawy na rzecz usługobiorcy wymienionego w art. 27 ust. 3 pkt 2 / na terenie Unii Europejskiej na rzecz podatników / to usługi te opodatkowane są w kraju siedziby prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy tzn. w Czechach .

W myśl § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom , zaliczkowego zwrotu podatku , zasad wystawiania faktur , sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług , do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 97 poz. 972/ faktury , o których mowa w ust. 1 powinny zawierać dane określone w § 12 , z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem a w przypadku świadczenia usług , o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt. 2 faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer , pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego , innym niż terytorium kraju.

Zgodnie z art. 42 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów opodatkowana jest wg stawki 0% pod warunkiem że:

    - podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacji podatkowej dla transakcji wewnątrzwspólnotowych , nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy , zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer , o którym mowa w art. 97 ust. 10 , na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
    - podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy , o którym mowa w art. 99 , posiada w swojej dokumentacji dowody , że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Dowodami są następujące dokumenty jeżeli łącznie potwierdzają wywóz towaru z kraju i ich dostarczenie do nabywcy:

    - dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika,
    - kopia faktury dostawy,
    - specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
    - dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego.

W przypadku wywozu towaru przy użyciu własnego środka transportu podatnik oprócz dokumentów , o których mowa powyżej powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:

    - imię i nazwisko lub nazwę oraz adres lub miejsce zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów,
    - adres , pod który są przywożone towary,
    - określenie towarów i ich ilość,
    - potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę,
    - rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu , którym są wywożone towary.

W przypadku , gdy zgromadzone dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej dowodami tymi w szczególności mogą być:

    - korespondencja handlowa z nabywcą , w tym jego zamówienie,
    - dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu,
    - dokumenty potwierdzające zapłatę za towar.

W przypadku spełnienia w/w warunków dostawę wewnątrzwspólnotową należy wykazać w deklaracji VAT-7 ze stawką 0% oraz złożyć za dany okres rozliczeniowy informację kwartalną VAT-UE .

Natomiast w przypadku usług elektronicznych świadczonych na terytorium Unii Europejskie na rzecz podatników podatku od wartości dodanej , usługi te nie podlegają przepisom naszej ustawy i nie należy ich wykazywać w deklaracji VAT-7



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj