Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0723/04
z 29 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0723/04
Data
2004.11.29



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
nadwyżka bilansowa
opodatkowanie
udział w nadwyżce bilansowej
udział w zyskach


Pytanie podatnika
Czy dochody wypłacone z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej spółdzielni dla członków i pracowników podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym czy też wg skali na zasadach ogólnych?


Stan faktyczny:

Spółdzielnia pracy w 2004r. zamierza wypłacić z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej swoim członkom czysty zysk oraz oprocentowanie wpłaconych przez nich udziałów, zaś pracownikom spółdzielni nagrody.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 75 ustawy z dnia 16 września 1982r. prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2003r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.) zysk spółdzielni, po pomniejszeniu o podatek dochodowy i inne obciążenia obowiązkowe wynikające z odrębnych przepisów ustawowych, stanowi nadwyżkę bilansową.

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl z art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni w tym również oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielni.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991r. od uzyskanych w 2004r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy.

Mając powyższe na uwadze spółdzielnia od wypłaconej członkom z nadwyżki bilansowej kwoty czystego zysku oraz oprocentowania udziałów jest zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego. Pobrany podatek spółdzielnia powinna przekazać w terminie do dnia 20-go następnego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla swej siedziby wraz ze zbiorczą deklaracją sporządzoną według wzoru PIT-8A (art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r). Dochodów (przychodów) opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz kwot tego podatku członkowie spółdzielni nie wykazują w rocznych zeznaniach podatkowych.

Odnośnie zaś nagród wypłacanych pracownikom spółdzielni z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej zauważa się, że w myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. za przychody ze spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, a w szczególności również nagrody. Zatem dla pracowników spółdzielni nagrody z nadwyżki bilansowej będą dochodem ze spółdzielczego stosunku pracy opodatkowanym na zadach ogólnych, wg skali podatkowej. Zgodnie zaś z brzmieniem art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. spółdzielnia (osoba prawna) jest zobowiązana jako płatnik obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują przychody ze spółdzielczego stosunku pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Mając na uwadze wyżej powołane uregulowania prawne zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym opodatkowane będą wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej jedynie dla członków spółdzielni, zaś dla pracowników tego rodzaju wypłaty stanowić będą przychody ze spółdzielczego stosunku pracy opodatkowane na zasadach ogólnych - wg skali.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj