Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PDF-5/415/44/04
z 21 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-5/415/44/04
Data
2004.10.21



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wysokość zaliczek


Słowa kluczowe
kwota wolna
świadczenia przedemerytalne
zaliczka na podatek
zmniejszenie


Pytanie podatnika
Czy od jednorazowej wypłaty zaległego zasiłku przedemerytalnego płatnik przy poborze zaliczki na podatek dochodowy winien zastosować pomniejszenie o którym mowa w art. 32. ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fiz., w sytuacji gdy świadczeniobiorca pobierał rentę?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta w odpowiedzi na Państwa pismo złożone dnia 13 września 2004 roku, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji w zakresie stosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny w przedmiotowej sprawie wygląda następująco:
Pan X.X. w okresie od 09.03.1999 r. do dnia 16.09.1999 r. figurował w rejestrze bezrobotnych posiadających prawo do zasiłku.
Z dniem 08.11.2000 roku w/w podatnikowi decyzją Prezydenta Miasta Y. z 12.07.2004 roku przyznano prawo do zasiłku przedemerytalnego. Należność za wymieniony wyżej okres została uregulowana jednorazowo dnia 22.07.2004 r. Jednocześnie Pan X.X. od dnia 31.07.2002 roku do dnia 31.07.2004 roku posiadał prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Państwa wątpliwości dotyczą zasadności stosowania ulgi, o której mowa w art. 32 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w odniesieniu do jednorazowo wypłaconej kwoty zasiłku przedemerytalnego.
Od wypłaconej kwoty płatnik pobrał zaliczkę na podatek w wysokości 19% przychodu bez pomniejszania o kwotę, o której mowa w art. 32 ust. 3 ustawy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że stosownie do art. 35 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do poboru miesięcznych zaliczek jako płatnicy obowiązane są organy zatrudnienia – od świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy. Zaliczkę od tych przychodów zgodnie z ust. 5 cytowanego artykułu organy zatrudnienia pobierają w wysokości 19% przychodu i pomniejszają o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, o której mowa w art. 32 ust. 3 ustawy. Tak obliczoną zaliczkę zmniejsza się jeszcze w myśl art. 35 ust. 9 o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, z tym, że kwota składki o którą zmniejsza się podatek nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Mając na uwadze powyższe unormowania prawne, stwierdzić należy, że w tym przypadku płatnik przy poborze zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconego świadczenia dla Pana X.X. winien zastosować pomniejszenie, o którym mowa w art. 32 ust. 3 ustawy.

Płatnik zgodnie z art. 42. ust. 2 ustawy w terminie do końca lutego następującego po roku podatkowym ma obowiązek przesłać podatnikowi i urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika imienną informację o wysokości dochodu na druku PIT-11.
Natomiast ostateczne wyliczenie należnego podatku od dochodów za rok 2004 nastąpi w złożonym przez podatnika do dnia 30 kwietnia 2005 roku zeznaniu podatkowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj