Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
PB I-3/4150/20/04/PM
z 5 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB I-3/4150/20/04/PM
Data
2004.08.05



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
akt notarialny
odliczenia od podatku
ulga remontowa
umowa przedwstępna


Pytanie podatnika
Czy mam prawo do korzystania z ulgi remontowej po podpisaniu umowy przedwstępnej, a przed podpisaniem aktu notarialnego ?


Na podstawie art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) – w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. – podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony na podstawie art. 27 b) o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 – 15 cyt. przepisu, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Za tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego uważa się m.in.: akt własności, decyzję administracyjną, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, dowód stwierdzający nabycie w drodze kupna, spadku lub darowizny, przedwstępną umowę sprzedaży, jeśli daje podatnikowi prawo do dysponowania lokalem lub inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w czerwcu 2003 r. zawarła Pani przedwstępną umowę kupna – sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, zgodnie z którą sprzedający z dniem 1 sierpnia 2003 r. udostępnił Pani przedmiotowy lokal. Od tego dnia pokrywała Pani wszelkie koszty związane z eksploatacją i utrzymaniem mieszkania. Również w sierpniu 2003 r. została Pani wraz z rodziną zameldowana w ww lokalu.
Po podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży ponosiła Pani wydatki na remont nabytego na jej podstawie mieszkania, podczas gdy przyrzeczona umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego miała być zawarta w dniu 28 lutego 2004 r.
Analizując przedstawiony stan faktyczny, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w celu skorzystania z omawianego odliczenia, dla udokumentowania tytułu prawnego wystarczy dysponowanie umową przedwstępną, z której bezspornie wynika, że podatnikowi przysługuje prawo do dysponowania lokalem.

Reasumując, poniesione przez Panią wydatki na remont budynku mieszkalnego podlegają odliczeniu od podatku, jeśli dotyczą robót wymienionych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj