Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP-443/74/03
z 17 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/74/03
Data
2003.06.17



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
faktura VAT
nieruchomości
rachunki
usługi najmu
współwłasność
zakup towarów


Pytanie podatnika
Jak należy dokumentować sprzedaż usług wynajmu nieruchomości pozostającej we współwłasności w świetle ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym?
Jakie wymogi winny spełniać faktury VAT dokumentujące zakupy związane z utrzymaniem ww. nieruchomości?
Czy współwłaścicielowi nieruchomości, który dysponuje nieruchomością oraz jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług?


W odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 14.05.2003 r. Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm) wyjaśnia, co następuje:

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż wraz z matką posiadacie po 50 % udziałów w nieruchomości. Nieruchomość jest wynajmowana na cele użytkowe. Jeden ze współwłaścicieli z tytułu prowadzonej działalności jest podatnikiem podatku od towarów i usług.Pytania zawarte we wniosku:
1. Jak należy dokumentować sprzedaż usług najmu?
2. Jakie wymogi powinny spełniać faktury VAT dokumentujące zakupy związane z utrzymaniem nieruchomości?

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze informuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2, w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, nawet jeżeli zostały wykonane jednorazowo, a także wówczas gdy czynności te polegają na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytej.

Jeżeli współwłaścicielami nieruchomości jest wiele osób, dla celów podatku od towarów i usług, traktuje się ich w taki sam sposób, jak inne osoby fizyczne.

W przypadku, gdy nie ma fizycznego podziału nieruchomości współwłaściciele dokumentują przychody w części przypadającego im udziału we współwłasności fakturą VAT bądź rachunkiem zwykłym.

Zasady wystawiania faktur VAT określa § 35 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 46, poz. 438 ze zm.), natomiast rachunków określają przepisy art. 87 i 88 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Natomiast w przypadku faktur VAT dotyczących zakupu, powinni na nich widnieć wszyscy współwłaściciele. Faktury te należy rozliczać na każdego współwłaściciela w proporcjach wynikających z ich udziału we współwłasności. Wystawienie faktury na jednego lub kilku współwłaścicieli, którzy nabyli wspólnie towar bądź usługę, nie stoi na przeszkodzie obniżenia przez każdego z nich należnego podatku o odpowiadającą udziałowi we współwłasności części kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towaru lub usługi.

Ponadto informuje się, iż w sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami istnieje wspólność ustawowa i jeden z małżonków dysponuje nieruchomością oraz jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, to po stronie sprzedaży wykazuje przychód w części przypadającego jemu i współmałżonkowi udziału we współwłasności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj