Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III/443-171/04/05/IG
z 24 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-171/04/05/IG
Data
2005.02.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
administracja
gmina
korekta
korekta podatku
wspólnota mieszkaniowa
wspólnoty


Pytanie podatnika
Dotyczy korekty podatku VAT w związku z podwójnym naliczaniem VAT od dostaw mediów dla najemców lokali gminnych.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, w odpowiedzi na pismo z dnia 16.12.2004 r. (data wpływu 17.12.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 11.01.2005 r. (data wpływu 12.01.2005 r.) w sprawie obowiązku podatkowego z tytułu rozliczeń kosztów dostawy mediów na najemców lokali gminnych – informuje co następuje.

Kwestia opodatkowania wspólnot mieszkaniowych i ich członków wzbudzała od szeregu lat kontrowersje, głównie ze względu na niejasne w tej mierze przepisy prawa podatkowego. Jednak w dniu 23.12.2003 r. w piśmie nr PP1-811/912/03/JW, wydanym w trybie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - Minister Finansów zajął stanowisko, że w rozliczeniach wewnątrz wspólnot nie występuje obrót (sprzedaż), a w związku z tym nie można mówić o odsprzedaży mediów i konieczności fakturowania tej czynności fakturą VAT na rzecz osób trzecich (najemców lokali komunalnych) z podwójnym podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze zalecenia Ministerstwa Finansów zawarte w w/w piśmie - tutejszy Organ informuje, że dotychczasowe rozliczenia (mające miejsce do dnia 23.12.2003 r.) w zakresie fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą, a jej członkami nie będą kwestionowane, jeżeli podatek wynikający z wystawionych faktur został odprowadzony do urzędu skarbowego, wspólnota prowadziła ewidencje oraz składała deklaracje dla podatku od towarów i usług (VAT-7 lub VAT-7K). Przy zachowaniu powyższych warunków, nie będzie również kwestionowane prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych przez wspólnotę faktur na rzecz jej członków.

Jednak ewentualna korekta podatku należnego jest bezpośrednio związana z równoczesną koniecznością korekty podatku naliczonego. Powyższe wynika z istoty podatku od towarów i usług polegającej na wzajemnej relacji między podatkiem należnym a naliczonym, i oparta jest na mechanizmie „opodatkowanie-odliczenie”.

Jednocześnie należy zauważyć, że możliwość ubiegania się o zwrot podatku od towarów i usług ograniczona jest terminem przedawnienia zobowiązania podatkowego określonego w przepisach art. 70 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa. Ponadto podkreślenia wymaga fakt, że korekty zobowiązania podatkowego nie mogą polegać wyłącznie na zmniejszeniu kwot podatku należnego, ale muszą obejmować również kwoty podatku naliczonego z uwagi na zmianę proporcji pomiędzy wartościami sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od podatku, która wpłynie na wysokość kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu. Jeżeli Administracja zdecyduje się na korektę dotychczasowych rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług, to korekta winna obejmować zarówno podatek należny, jak i naliczony.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj