Interpretacja Urzędu Skarbowego w Świebodzinie
US.I/1.415/27/2004
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I/1.415/27/2004
Data
2004.12.28



Autor
Urząd Skarbowy w Świebodzinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odpisy aktualizujące
pozarolnicza działalność gospodarcza
składnik majątkowy


Pytanie podatnika
Czy mogą być zaliczane w ciężar kosztów działalności gospodarczej męża faktury za materiał, robociznę, usługi dokumentujące wydatki na kontynującję budowy obiektu pod przyszła działalność, w sytuacji gdy inwestycję zaczęła realizzować żona /przed zawarciem związku małżenskiego/, a obecnie małżonkowie pozostają we współności ustawowej.


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 26.10.2004r. uzupełnione pismem z dnia 09.11.2004r. w sprawie zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących kosztów uzyskania przychodów związanych z realizacją inwestycji - budową obiektu z przeznaczeniem na działalność gospodarczą - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świebodzinie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) informuje:

Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Artykuł 23 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części.

Wobec powyższego, organ podatkowy nie podziela stanowiska Państwa w kwestii zaliczania bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów wydatków na budowę obiektu przeznaczonego na działalność gospodarczą męża, Natomiast koszt uzyskania przychodów stanowią odpisy amortyzacyjne dokonywane wg zasad zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (powołanej wyżej)

Przepisy art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują, że amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22 c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu - zaliczane do środków trwałych.

Kosztem uzyskania przychodu są odpisy amortyzacyjne od składników majątku używanych w działalności gospodarczej o wartości przekraczającej 3.500 zł, wprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania ( art. 22d, ust. 2 i art. 22f ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ).

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego, przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych (art. 22 h ust. 1, ust. 4, art. 22i. ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ).

Za wartość początkową środków trwałych w razie wytworzenia ich we własnym zakresie, uważa się ich koszt wytworzenia, czyli wartość w cenie nabycia zużytych do wytworzenia środków trwałych rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych (art. 22g ust. 1 pkt 21 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ).

Zgodnie z art. 22 g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku ; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba, że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie. Reasumując - w opisanym stanie faktycznym, współmałżonek, z chwilą rozpoczęcia działalności gospodarczej w wybudowanym budynku, może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, przyjmując wartość początkową środka trwałego wg całkowitego kosztu jego wytworzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj