Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PP-3/443/4/03/MJ
z 20 sierpnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/443/4/03/MJ
Data
2003.08.20



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwrot różnicy podatku


Słowa kluczowe
rozszerzony zwrot podatku
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
Jakie warunki winny być spełnione aby można było skorzystać z rozszerzonego zwrotu różnicy podatku od towaru i usług (art. 21 ust. 5a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym)?


Urząd Skarbowy Kraków - Nowa Huta kierując się dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r., Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie Pana z dnia 14.07.2003 r. doręczone do tut. Urzędu w dniu 15.07.2003 r., uzupełnione informacjami udzielonymi do protokołu w dniu 24.07.2003 r. wyjaśnia co następuje:

Przedmiotem zapytania Pana jest interpretacja art. 21 ust. 5a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zwanej dalej ustawą o PTUiPA. W ocenie wnioskodawcy, rozszerzony zakres zwrotu różnicy podatku od towarów i usług może być zastosowany do jego przypadku. Działalność podatnika polega na organizowaniu szkoleń dla osób niewidomych lub niedowidzących oraz sprzedaży specjalistycznych urządzeń Braile’a, zestawów komputerowych wyposażonych w oprogramowanie i urządzenia pozwalające obsługiwać komputer osobom z dysfunkcją wzroku. Jak zauważa Podatnik, wykonywane przez niego czynności są zwolnione z opodatkowania (usługi edukacyjne) oraz objęte zerową stawką podatkową (sprzedaż urządzeń i zestawów komputerowych dla niewidomych). Brak podatku należnego od wykonywanych czynności powoduje występowanie dużej nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Wg informacji Podatnika, nadwyżka podatku naliczonego nad należnym wynika ze specyfiki prowadzonej działalności. Podatnik nabywa zestawy komputerowe opodatkowane podstawową stawką. Zestawy te następnie samodzielnie przystosowuje dla celów użytkowania ich przez osoby niewidome i odsprzedaje ze stawką 0%. Wnioskodawca przyznaje, że wynik rozliczenia VAT - 7 za miesiąc czerwiec 2003 r. nie daje mu możliwości żądania zwrotu wykazanej nadwyżki podatku naliczonego nad należnym - wg zasad określonych w art. 21 ust. 1 - 3 ustawy o PTUiPA. W czerwcu 2003 r. podatnik nie wykonał żadnych czynności podlegających opodatkowaniu. Uważa jednakże, że możliwość otrzymania zwrotu posiadanej nadwyżki podatku daje mu art. 21 ust. 5a tej ustawy.

Analizując wyżej zebrane informacje w sprawie tut. Urząd zauważa, że działalność Pana istotnie powoduje występowanie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. W naszej ocenie efekt ten nie wynika jednakże z okoliczności, wymienionych w art. 21 ust. 5a ustawy o PTUiPA, tj. ze specyfiki działalności związanej z wykonywaniem różnych czynności nałożonych przepisami ustaw, a nie ma żadnych rokowań, aby rozliczenie tej nadwyżki poprzez zwrot pośredni lub bezpośredni nastąpiło w najbliższych 6 miesiącach. W Pana przypadku występująca nadwyżka podatku naliczonego nad należnym wynika wyłącznie z faktu ustanowienia na sprzedawane zestawy komputerowe dla niewidomych obniżonej do 0% stawki podatkowej - na podstawie art. 50 ust. 1 ustawy o PTUiPA oraz § 59 pkt 2 (poz. 41 załącznika nr 2) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) Natomiast towary nabywane do skonstruowania przedmiotowych zestawów mają stawkę wyższą od 0%. Mamy tu więc do czynienia nie ze specyfiką działalności, lecz specyfiką opodatkowania.

Należy także wskazać, że otrzymanie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego musi być powiązane z wykonywaniem za dany okres czynności opodatkowanej i obowiązkiem złożenia deklaracji podatkowej - zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o PTUiPA.

Powołany przez Pana art. 21 ust. 5a ustawy o PTUiPA odnosi się ponadto do możliwości rozszerzenia zakresu zwrotu różnicy podatku, który wynika ze sporządzonej deklaracji. W sytuacji nie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatnik posiadający nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym z poprzednich okresów nie nabywa uprawnienia do jej zwrotu na rachunek bankowy. Nadwyżka ta podlega rozliczeniu w okresie, za który podatnik wykona czynności objęte opodatkowaniem (w Pana przypadku w sytuacji sprzedaży zestawów komputerowych dla niewidomych).

Reasumując w okresie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu nabędzie Pan prawo do żądania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w sytuacji spełnienia warunków wymienionych w art. 19 - 25 ustawy o PTUiPA. Do wymienionego przypadku, w naszej ocenie, nie będzie mieć jednakże zastosowania art. 21 ust. 5a ustawy o PTUiPA przewidujący przekazanie wnioskodawcy zwrotu różnicy podatku w rozszerzonym zakresie, tj. bez uwzględnienia ograniczeń zawartych w art. 21 ust. 1 - 4 tej ustawy.

W świetle powyższych ustaleń tut. Urząd nie podziela Pana stanowiska odnośnie przysługującego mu prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym - na podstawie art. 21 ust. 5a ustawy o PTUiPA.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj