Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żarach
US I-1-415/1/MK/04
z 23 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US I-1-415/1/MK/04
Data
2004.12.23



Autor
Urząd Skarbowy w Żarach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akt notarialny
koszty uzyskania przychodów
najem
opłata za użytkowanie wieczyste
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z zakupem gruntu?


Odpowiadając na Pana pismo z dnia 23.11.2004r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, stosownie do treści art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r., Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żarach uprzejmie wyjaśnia:

Z treści pisma z dnia 23.11.2004r., wynika, że w dniu 10.09.2004r. zakupił Pan od Spółdzielni Mieszkaniowej w Żarach grunt (na prawach wspólności ustawowej z małżonką) położony w Żarach, zabudowany budynkiem użytkowym, będącym Pana i żony własnością - w chwili obecnej wynajmowany. Cena określona w umowie zakupu - Akt Notarialny z dnia 10.09.2004r. - wynosiła 14.962,08 PLN, ponadto jako kupujący opłaciliście Państwo koszty związane z zakupem tego gruntu w łącznej wysokości 4.902,62 PLN, wśród nich:
- podatek od czynności cywilnoprawnej - 1.696,00 PLN,
- tytułem taksy notarialnej -1.516,00 PLN,
- podatek od towarów i usług - 333,52 PLN,
- opłata sądowa 1.317,10 PLN,
- opłata sądowa (koszty przy zakładaniu ksiąg wieczystych) - 40,00 PLN.

W związku z poczynionym zakupem prosi Pan o zajęcie stanowiska czy można wpisać w koszty najmu kw. 4.902,62 PLN - koszty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego. Pana zdaniem koszty związane z zakupem tego gruntu są ściśle związane z wynajmowanym lokalem, chociaż sam zakup gruntu nie stanowi kosztów uzyskania przychodu i nie podlega amortyzacji, mimo że został wpisany do ewidencji środków trwałych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Wśród nich ustawodawca wskazał m.in. wydatki na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Pomimo, że prawo wieczystego użytkowania gruntów nie podlega amortyzacji, zalicza się je do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i tak też potraktował Pan zakupione przez siebie prawo wieczystego użytkowania gruntu, ujmując je w ewidencji środków trwałych. Ujęcie środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej) w ewidencji wiąże się z obowiązkiem ustalenia jego wartości początkowej. Przepisy art. 22g ust. 1 pkt 1) i ust.3 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią, że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia. Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Mając powyższe na względzie koszty związane z zakupem w wys. 4.902,62 PLN nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu, bowiem powiększą wartość początkową prawa wieczystego użytkowania gruntu, które to prawo mocą powołanych przepisów nie podlega amortyzacji podatkowej.

Niniejsza interpretacja jest zgodna z obowiązującym na dzień wydania interpretacji stanem prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj