Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu
US.PD-I.415/12/2004
z 24 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD-I.415/12/2004
Data
2004.06.24



Autor
Urząd Skarbowy w Zgorzelcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszt wytworzenia
odpisy amortyzacyjne
wartość początkowa
wytworzenie środka trwałego


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki poniesione na przesunięcie koryta rzeki w związku z dostosowaniem zakładu do wymogów unijnych poprzez dobudowanie brakujących pomieszczeń w przetwórni?


Naczelnik Urzędu Skarbowego odpowiadając na pismo z dnia 10.05.2004 r. uzupełnione w dniu 21.06.2004 r., w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), uprzejmie informuje:

Ze złożonych przez Panią pism wynika, że poniosła Pani wydatki związane z przesunięciem koryta rzeki, która przepływała obok Pani zakładu w odległości 1m. Nadmienia Pani, że przesunięcie koryta rzeki było niezbędne w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z uwagi na zagrożenie powodziowe oraz modernizację zakładu. Wyjaśnia Pani, iż zobowiązana została do dostosowania zakładu do wymogów unijnych poprzez dobudowanie brakujących pomieszczeń w przetwórni. Przesunięcie koryta rzeki ma związek z modernizacją zakładu, gdyż na gruncie byłego koryta rzeki muszą być dobudowane dodatkowe pomieszczenia. Bez przesunięcia koryta rzeki rozbudowa zakładu byłaby niemożliwa. Niedostosowanie zakładu do wymogów unijnych tj. nie rozbudowanie i nie stworzenie dodatkowych pomieszczeń przetwórni skutkowałyby zaprzestaniem prowadzenia działalności.

Stoi Pani na stanowisku, że poniesione na ten cel wydatki stanowią koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej.

Z przedstawionych przez Panią faktów wynika, że zobowiązana Pani została do rozbudowy swojego zakładu poprzez wykonanie prac budowlanych powodujących zwiększenie powierzchni i kubatury przetwórni.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Wartość początkową środka trwałego, w razie wytworzenia tego środka we własnym zakresie, stanowi stosownie do art. 22g ust. 1 pkt 2 ustawy koszt wytworzenia środka trwałego.

Stosownie do treści art. 22g ust. 17 ww. ustawy jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1, 3-9 i 11-15 powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500,-zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500,-zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środka do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

W przedmiotowej sprawie, jeżeli realizowana inwestycja polegała będzie na rozbudowie istniejącego już obiektu – środka trwałego, koszty związane z przesunięciem koryta rzeki powiększać będą wartość początkową obiektu już istniejącego, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Natomiast jeżeli dobudowane pomieszczenia stanowić będą odrębne obiekty zakładu, to poniesione wydatki na przesunięcie koryta rzeki powiększać będą wartość tych obiektów, które staną się środkami trwałymi w momencie oddania ich do użytku. Na ten dzień należy ustalić ich wartość początkową będącą zarazem podstawą naliczania odpisów amortyzacyjnych. Wartość początkową środka trwałego w przypadku jego wytworzenia we własnym zakresie określa się na podstawie art. 22g ust. 1 ust. 4 z uwzględnieniem ust. 5 ww. ustawy.

Tutejszy organ podatkowy nie podziela zatem Pani stanowiska zajętego w przedmiotowym piśmie w zakresie bezpośredniego zaliczenia w koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków lecz poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych wydatki te będą stanowiły koszty uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj