Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście
PP 443-183/04
z 24 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-183/04
Data
2005.01.24



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
członkowie
faktura VAT
lokal użytkowy
naprawa
odliczenie podatku od towarów i usług
spółdzielnie mieszkaniowe
sprzedaż


Pytanie podatnika
Podatnik pyta:
1) czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaż komórki lokatorskiej na podstawie umowy o ustanowienie prawa do komórki lokatorskiej dla członka spółdzielni. Sprzedawana komórka lokatorska jest dodatkową komórką oprócz przynależnej komórki otrzymanej wcześniej na podstawie przydziału przy przekazaniu mieszkania na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w 2001 r.
2) czy otrzymując fakturę zakupową, np. dotyczącą naprawy bramy garażowej, czy kupując części do bram garażowych, może skorzystać z możliwości odliczenia podatku VAT, gdy miejsca postojowe – ich eksploatacja opodatkowane są stawką podatku VAT 22%?


Ad. 1. W myśl art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport i import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego. Za dostawę towarów zostało uznane m. in ustanowienie przez spółdzielnię mieszkaniową spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Wobec czego czynność sprzedaży odrębnej komórki lokatorskiej na podstawie umowy o ustanowienie prawa do komórki lokatorskiej, jako dostawa towaru podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Podatnik wskazuje, iż ustanowienie prawa do komórki lokatorskiej następuje odrębnie od ustanowionego wcześniej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. W chwili sprzedaży nie jest więc pomieszczeniem pomocniczym lokalu mieszkalnego i nie może być uznana za lokal o charakterze mieszkalnym w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r., Nr 80, poz. 903-t. j., ze zm.). Uwzględniając powyższe, powołany przez Podatnika jako podstawa zwolnienia przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT nie ma zastosowania z uwagi na jego zapis, że zwolnienie dla dostaw obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. W związku z tym ustanowienie prawa do komórki lokatorskiej jest opodatkowane w stawce podstawowej - 22%.
Ad. 2. Art. 86 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych. Dla ustalenia prawa do odliczenia podatku naliczonego istotne jest więc istnienie związku między zakupami a wykorzystaniem ich do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem Podatnik wykonując czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podaktu należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, gdy konieczne jest wyodrębnienie kwoty podatku naliczonego związej z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, może odliczyć podatek VAT naliczony przy dokonaniu zakupów dotyczących miejsc garażowych oraz przy kupnie części do bram garażowych, jeżeli zakupy wykazują związek wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną, do której Podatnik zalicza eksploatację miejsc garażowych Jeżeli jednak takie wyodrębnienie po stronie zakupów nie jest możliwe, odliczenie podatku naliczonego dokonuje się przy pomocy ustalonej proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj