Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1345/460/04
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1345/460/04
Data
2004.12.31



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
napoje
odliczenie podatku od towarów i usług
posiłek profilaktyczny
posiłki
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika dotyczą prawa do odliczenia podatku od zakupu posiłków profilaktycznych i napojów lub produktów do ich przygotowania we własnym zakresie przez pracowników.


Odpowiadając na wniosek Strony, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wyjaśnia, że stosownie do zapisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 232 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. Nr 21, poz. 94 ze zm.) pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.
Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Podatnika, podstawą wydawania przez pracodawcę posiłków profilaktycznych jest układ zbiorowy pracy oraz przepisy prawa pracy. Świadczenie usług w oparciu o przepisy prawa pracy nie jest jednak świadczeniem usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, bowiem spełnienie obowiązku nałożonego na pracodawcę nie wynika z autonomii woli stron, a jest rezultatem ww. regulacji. Oznacza to, że pozostaje ono poza zakresem ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Tak więc nieodpłatne przekazanie pracownikom posiłków profilaktycznych nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w przepisie art. 86 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to, iż podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do czynności, które wskazują związek ze sprzedażą opodatkowaną.
Ustawodawca wprowadził jednak pewne ograniczenia dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego. I tak, w myśl wskazanego przez Spółkę art. 88 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:,br>a) przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,
b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.1) sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 %;
2) sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych 22%.
Biorąc pod uwagę powyższe tut. organ zauważa, iż w przedmiotowym przypadku podstawą do rozstrzygnięcia czy Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu posiłków profilaktycznych i napojów jest ustalenie rodzaju (kwalifikacji) usług nabywanych przez podatnika – czy są to usługi gastronomiczne czy też nie.
W przypadku, jeżeli przedmiotowe usługi zakwalifikowane zostaną do usług gastronomicznych, zgodnie z cytowanym wyżej przepisem art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, takie prawo Spółce nie przysługuje. Natomiast w przypadku kwalifikacji ww. usług np. do usług związanych z podawaniem napojów o symbolu PKWiU 55.4 lub usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych o symbolu PKWiU 55.5, Podatnik ma prawo do odliczenia naliczonego podatku w zakresie w jakim ostatecznie wykazują one związek ze sprzedażą opodatkowaną.
Jednakże tut. organ zauważa, iż organy podatkowe nie są władne do wydawania opinii klasyfikacyjnych oraz udzielania pomocy w zakwalifikowaniu usług do poszczególnych grupowań statystycznych. W tym zakresie, mając wątpliwości co do sposobu zakwalifikowania, podatnik winien zwrócić o pomoc do organów statystycznych.
Jednocześnie wskazać należy, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego w złożonym przez podatnika wniosku. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego może mieć wpływ za zakres uprawnień lub obowiązków podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj