Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/DP1/423-3/05/KS
z 17 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/DP1/423-3/05/KS
Data
2005.02.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
należności licencyjne
program komputerowy
unikanie podwójnego opodatkowania
zagraniczne osoby prawne
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy opodatkowania płatności dokonywanych na rzecz zagranicznych osób prawnych z tytułu zakupu nośników danych z zapisanymi programami komputerowymi oraz dokumentów uprawniających do używania tych programów.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zakupuje od zagranicznych osób prawnych, mających siedzibę w państwach Wspólnoty Europejskiej, nośniki danych z zapisanymi na nich programami komputerowymi oraz dokumenty uprawniające do używania programów komputerowych zapisanych na tych nośnikach w celu ich dalszej bezpośredniej lub pośredniej odsprzedaży. W treści umów o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską, a tymi państwami nie wymienia się programów komputerowych. Nośniki danych oraz dokumenty uprawniające do użytkowania programów komputerowych ( w określonym zakresie) zakupywane są przez Spółkę osobno, lecz docelowo przeznaczone są dla jednego polskiego odbiorcy. Ceny tych przedmiotów obrotu fakturowane są zarówno przez dostawcę zagranicznego i przez Spółkę w dwóch różnych pozycjach.
Spółka nie nabywa żadnych uprawnień w stosunku do programów komputerowych będących przedmiotem dokonanych transakcji. Stosunek prawny uprawniający posiadacza dokumentu do używania programu komputerowego powstaje bezpośrednio pomiędzy zagranicznym podmiotem sprzedającym dokument Spółce a podmiotem polskim, nabywającym ten dokument od Spółki.

Stosownie do postanowień art. 26 ust. 1 w związku z art. 21 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. Z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników nie mających na terytorium siedziby lub zarządu,przychodów z tytułu praw autorskich lub pokrewnych - pobiera się podatek dochodowy w wysokości 20% osiąganych przychodów.
Powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska ( art. 21 ust.2 w/w ustawy).

Zgodnie z powszechnie przyjętym stanowiskiem wyrażonym w Komentarzu do Modelowej Konwencji OECD, oprogramowanie komputerowe, o ile ustawodawstwo wewnętrzne dotyczące praw autorskich bezpośrednio tego nie stanowi, ma być traktowane jako utwór literacki, artystyczny czy naukowy, przy czym, o ile ustawodawstwo wewnętrzne nie stanowi inaczej, najbardziej realistyczne jest traktowanie programu jako dzieła naukowego.
Z kolei w myśl art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ( Dz. U. Z 2000r. Nr 80, poz. 904 ze zm.) programy komputerowe podlegają ochronie jak dzieła literackie, co w pełni potwierdza sposób rozumowania wyrażony w powyżej przytoczonym komentarzu. Dzieła literackie podlegają bowiem zawsze w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania identycznemu traktowaniu jak dzieła naukowe.

Zgodnie z przeważającą praktyką traktatową należności licencyjne są zdefiniowane jako "wszelkiego rodzaju należności uzyskiwane z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania każdego prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego" i obejmują również należności za użytkowanie oprogramowania komputerowego traktowanego jak lub jako dzieło literackie.
Należności wypłacane za użytkowanie lub prawo do użytkowania oprogramowania komputerowego mieszczą się w definicji należności licencyjnych zawartych przez Polskę w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, bez względu na to czy zostało to literalnie stwierdzone czy nie.

Tak więc dokument, w którym właściciel praw autorskich za wynagrodzeniem, wyraża zgodę na określone tym dokumentem korzystanie przez inny podmiot z programu komputerowego zapisanego na zakupionym nośniku - stanowi formę umowy licencyjnej a uzyskane z tego tytułu przychody osoby zagranicznej podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj