Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PD-1/415/19/04/LA
z 17 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/415/19/04/LA
Data
2004.09.17



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
amortyzacja
środek trwały


Pytanie podatnika
1) Co zrobić, gdy nie można ustalić ceny nabycia środka trwałego?
2) Jakie warunki musi spełniać środek trwały, aby uważać go za używany? Jak wówczas ustala się okres amortyzacji?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na Pani zapytanie w sprawie amortyzacji środka trwałego z dnia 11.08.2004 roku, uzupełnionej o własne stanowisko w sprawie w dniu 02.09.2004 roku wyjaśnia co następuje:

Aby samochód mógł być amortyzowany, zgodnie z art. 22a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) musi stanowić wspólną własność lub współwłasność podatnika oraz być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania. Jeśli małżonkowie kupili go za pieniądze należące do ich wspólnego dorobku i nie spisali intercyzy przedmałżeńskiej wyłączającej go ze wspólności majątkowej, to samochód ten stanowi wspólną własność małżonków. W przypadku gdy pojazd ten byłby wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej wyłącznie przez jednego z małżonków, w ewidencji środków trwałych jako wartość początkową można przyjąć całą wartość początkową tego samochodu i całość odpisów amortyzacyjnych zaliczać do kosztów podatkowych.

Zgodnie z art. 22 g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku, gdy nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o których mowa w art. 22 n wyżej cytowanej ustawy, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.

Z kolei w myśl art. 22j ust. 1 pkt 2 wyżej wymienionej ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji dla środków transportu, w tym samochodów osobowych nie może być krótszy niż 30 miesięcy. Natomiast w myśl ust. 2 pkt 1 w/w artykułu środek trwały uznaje się za używany jeżeli podatnik udowodni, że przed jego nabyciem był wykorzystywany co najmniej przez okres 6 miesięcy.

Jeżeli zatem stan przedstawiony w zapytaniu jest zgodny ze stanem faktycznym, to tut. organ podatkowy stoi na stanowisku przedstawionym powyżej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj