Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS. I/423/112/2004
z 15 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS. I/423/112/2004
Data
2004.12.15



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
banki
bankomat
odpisy amortyzacyjne
stawka amortyzacyjna
urządzenie


Pytanie podatnika
dotyczy stawki amortyzacyjnej dla bankomatu


Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po zapoznaniu się z treścią pisma B. z dnia 5.11.2004 r. (znak: RA-6/16/2004, data wpływu do tut. Urzędu 15.11.2004 r.), uzupełnionego w dniu 22.11.2004 r. pismem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w związku z wątpliwościami B. w sprawie prawidłowości ustalonej stawki amortyzacyjnej dla bankomatu, przedstawia następujące wyjaśnienie:

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż B. zakupił w lipcu 2004 r. bankomat, wprowadził do ewidencji środków trwałych, kwalifikując według Klasyfikacji Środków Trwałych do grupy 8, rodzaj 803 - wyposażenie techniczne biur, z zastosowaniem stawki amortyzacyjnej w wys. 14 %. Zdaniem B. na podstawie opinii Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi, bankomat należy klasyfikować w grupowaniu KŚT do grupy 6, rodzaj 669 - pozostałe urządzenia nieprzemysłowe ze stawką amortyzacyjną 20 %.

Zgodnie z przepisami art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16. Artykuł 16a ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym stanowi, że: amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty
    - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarcza albo oddane do używania na podstawie najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 16i ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 16j - 16ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1. Wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych stanowi załącznik nr 1 do wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zawiera stawki amortyzacyjne przyporządkowane do określonych symboli KŚT, tj. grup, podgrup lub rodzajów (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30.12.1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz. U. Nr 112, poz. 1317 ze zm.). W przywołanym rozporządzeniu w sprawie KŚT w Grupie 6, rodzaj 669 - pozostałe urządzenia nieprzemysłowe obejmuje pozostałe (inne) samodzielne urządzenia nieprzemysłowe, (m.in. kasy fiskalne i rejestrujące), których konstrukcja, wyposażenie lub materiał, z którego są wykonane oraz podstawowe parametry techniczne, różnią się zasadniczo od obiektów, ujętych w rodzajach 660 - 668. Nie należy również zaliczać do rodzaju 669:

  1. aparatów, narzędzi, przyrządów itp. wyposażenia technicznego, ujętego w grupie 8,
  2. urządzeń stanowiących element składowy innych obiektów.

Wspomniany wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych zawiera stawkę amortyzacyjną 20 % przyporządkowaną do rodzaju 669 KŚT tylko w przypadku kas fiskalnych i rejestrujących (z wyjątkiem zaliczonych do poz. 04 - zespoły komputerowe). Zatem powołany we wniosku w odniesieniu do bankomatu symbol 669 KŚT nie ma zastosowania do stawki amortyzacyjnej 20 % z wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych.

Wobec powyższego Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska, że stawka amortyzacyjna dla bankomatu będzie wynosić 20 %. Kierując się wydaną opinią Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi, wskazującej zaklasyfikowanie bankomatu w grupowaniu: rodzaj 669 - pozostałe urządzenia nieprzemysłowe, grupy 6 Klasyfikacji Środków Trwałych „Urządzenia techniczne”, można zastosować stawkę amortyzacyjną w wysokości 10 % odnoszącą się do grupy 6 KŚT „Urządzenia techniczne”, określonej w wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj